Virtuali paroda „Tremties šmėklos paliesti. Elena Jansonienė“

Virtuali paroda „Tremties šmėklos paliesti. Elena Jansonienė“

     Šiaulių regioninis valstybės archyvas minėdamas tremtinės Elenos Jansonienės 90-ąsias gimimo metines parengė virtualią parodą „Tremties šmėklos paliesti. Elena Jansonienė“. Šia paroda bandyta  į skaudžią 70 metų nuo didžiausio Lietuvos gyventojų trėmimo sukaktį pažvelgti tremtinio akimis.

     1948 m. gegužės 22-23 d. buvo ištremti 40002 Lietuvos gyventojai, t. y. 11365 šeimos, iš jų beveik 12 tūkst. vaikų, apie 5 tūkst. asmenų, vyresnių nei 60 metų. Apie 1200 šeimų ir nemažai pavienių asmenų pavyko pasislėpti, tačiau vietoje jų buvo ištremtos šeimos iš rezervinio sąrašo. Tuo buvo siekiama palaužti ginkluotą antisovietinį pasipriešinimą, suaktyvinti žemės ūkio kolektyvizavimą, įbauginti lietuvių tautą ir priversti ją susitaikyti su nepriklausomybės netekimu ir krašto sovietinimu. 

     Šiaulių regioninio valstybės archyvo parengtoje parodoje „Tremties šmėklos paliesti. Elena Jansonienė“ šis tragiškas mūsų tautos laikotarpis atskleidžiamas per archyve saugomo tremtinės Elenos Jansonienės fondo dokumentus, nuotraukas, laiškus artimiesiems ir draugams.

Lt En