Parodos įvertinimas

Apsaugos kodas
*alt_phpcaptcha_generated_image*
Loading
Ačiū! Jūs sėkmingai palikote atsiliepimą!

{{msg}}

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o ir Lietuvos diplomatų konferencijos Berne šeštojo posėdžio protokolo ištraukos.

Nuorašas. 1946 m. liepos 26 d.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 668, ap. 1, b. 173, l. 153, 163, 166, 167.

VLIK’as siekė įtraukti į bendrą veiklą užsienyje tebeveikiančią Lietuvos diplomatijos tarnybą. 1946 m. liepos 21–27 d. Berne vyko bendra VLIK’o ir Lietuvos diplomatų konferencija. Dalyvavo VLIK’o atstovai – prel. M. Krupavičius, prof. J. Kaminskas, V. Sidzikauskas, A. Trimakas, J. Šmulkštys, J. Brazaitis, B. Gaidžiūnas, L. Prapuolenis ir P. Padalskis (Padalis), LDT atstovai – S. Lozoraitis, J. Šaulys, S. A. Bačkis, A. Gerutis, E. Turauskas, S. Garbačiauskas.

Be VLIK’o ir LDT atstovų, konferencijoje dalyvavo ir 1918 m. Nepriklausomybės akto signatarai, buvę nepriklausomos Lietuvos ministrai, seimų atstovai, partijų vadovai, nacių kalėjimų ir koncentracijos stovyklų kaliniai. Konferencijoje buvo sudaryta Lietuvos delegacija į Taikos konferenciją, aptarti santykių su Lenkija, informacijos, finansavimo ir politinės akcijos klausimai. Nutarta įsteigti 100 tūkst. JAV dolerių dydžio Lietuvai išlaisvinti fondą, kuris padėtų finansuoti politinę, diplomatinę ir informacinę veiklą.

Konferencijoje įsteigta VLIK’o Vykdomoji taryba (su diplomatais sudėtyje), kuri turėjo atlikti vyriausybės tremtyje funkcijas. Numatyta VLIK’ą laikyti parlamentinio pobūdžio institucija, kuriai tiesiogiai priklausytų Vykdomoji taryba.

Berno konferencijoje sudarytos Vykdomosios tarybos sudėtis: pirmininkas – E. Galvanauskas, informacijos reikalams vadovavo J. Brazaitis, tremtinių reikalams – D. Jasaitis, tremtinių įkurdinimui – A. Mackevičius, krašto atkūrimo reikalams  – S. Kairys, užsienio reikalams – S. Lozoraitis. S. Lozoraitis greit posto atsisakė, E. Galvanauskas atsistatydino.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

Lietuvos delegacijos Taikos konferencijai prezidiumo raštas Lietuvos diplomatijos šefui Stasiui Lozoraičiui, kuriuo jis kviečiamas dalyvauti prezidiumo suvažiavime Paryžiuje.

1947 m. vasario 21 d.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 668, ap. 1, b. 151, l. 53.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o veikėjų ir Lietuvos diplomatų konferencijos Paryžiuje dalyviai.

1947 m.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 667, ap. 1, b. 41, l. 9.

1947 m. rugpjūčio 5–15 d. Paryžiuje vyko VLIK’o ir Lietuvos diplomatinės tarnybos konferencija. VLIK’o ir LDT atstovai nagrinėjo Lietuvos išvadavimo organizavimo, informacinės veiklos pagerinimo, perkeltųjų asmenų stovyklose Vokietijoje gyvenusių lietuvių įkurdinimo laisvajame pasaulyje klausimus. Nutarta kreiptis į ALT dėl lietuvių įkurdinimo Amerikoje. Netrukus JAV Kongresas 1948 m. priėmė Perkeltųjų asmenų įstatymą (Displaced Persons Bill), palengvinusį lietuvių emigraciją į JAV. Pirmasis laivas su lietuviais pabėgėliais į Niujorko uostą atplaukė 1948 m. spalio 3 d.  – iš 813 atvykusių asmenų 168 buvo lietuviai. Lietuvių tremtinių (Displaced persons) imigracija į JAV tęsėsi iki 1954 m.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o veikėjų ir Lietuvos diplomatų konferencijos Paryžiuje dalyviai.

1947 m.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 667, ap. 1, b. 41, l. 2.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o veikėjų ir Lietuvos diplomatų konferencijos Paryžiuje dalyviai: VLIK’o Vykdomosios tarybos pirmininkas Vaclovas Sidzikauskas ir Lietuvos atstovas Prancūzijoje Stasys Antanas Bačkis.

1947 m.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 667, ap. 1, b. 41, l. 17.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o Vykdomosios tarybos Užsienio reikalų tarnybos raštas Lietuvos atstovui Londone Broniui Kaziui Balučiui dėl bendradarbiavimo su Baltijos šalių, Ukrainos ir Gudijos išeivijos organizacijomis.

[1948 m.].

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 648, ap. 2, b. 310, l. 82.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto (VLIK) ir Vykdomosios tarybos bei Bendrojo demokratinio pasipriešinimo sąjūdžio (BDPS) Prezidiumo atstovų pasitarimo, vykusio 1948 m. liepos 7–9 d. Vokietijoje, Baden Badene, protokolas.

Ne anksčiau kaip 1948 m. liepos 14 d. 

Nuorašas.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-1, ap. 58, b. 44618/3, t. 12, l. 148–151.

Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Taryba 1951 m. pritarė Vokietijoje, Baden Badene pasiektam susitarimui, kad Lietuvos laisvinimo kovai Lietuvoje vadovauja LLKS, o užsienyje – VLIK‘as. LLKS Tarybos Prezidiumo pirmininkas Jonas Žemaitis-Vytautas 1951 m. laiške LLKS ginkluotųjų pajėgų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui pranešė apie 1948 m. susitarimo Baden Badene patvirtinimą.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

Politinės Lietuvos laisvinimo vadovybės vieningumo reikalu susitarimas, 1948 m. liepos 9 d. pasirašytas Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto ir Vykdomosios tarybos bei Bendrojo demokratinio pasipriešinimo sąjūdžio (BDPS) Prezidiumo atstovų Vokietijoje, Baden Badene.

Ne anksčiau kaip 1948 m. liepos 9 d.

Nuorašas.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-30, ap. 1, b. 342, l. 273-1.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

Bendrojo demokratinio pasipriešinimo sąjūdžio (BDPS) Prezidiumo 1947-12-14 raštas į užsienį vykstantiems BDPS Prezidiumo įgaliotiniams ...

...Juozui Lukšai-Skrajūnui ir Kazimierui Pypliui-Mažyčiui dėl įgaliojimų jiems suteikimo ir įpareigojimų susisiekti su Vyriausiuoju Lietuvos išlaisvinimo komitetu (VLIK) ir kitomis užsienio lietuvių organizacijomis, suderinti BDPS ir VLIK‘o kompetenciją Lietuvos laisvinimo veikloje, informuoti pasaulį apie padėtį okupuotoje Lietuvoje ir partizanų kovą, gauti paramą partizanams ir kt. 1948 m. gruodžio 9 d.

Nuorašas.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 3377, ap. 55, b. 218, l. 26.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o pirmininkas prel. Mykolas Krupavičius, Vykdomosios tarybos pirmininkas Vaclovas Sidzikauskas ir Lietuvos generalinis konsulas Niujorke Jonas Budrys.

Niujorkas, 1949 m. gegužės 25 d.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 667, ap. 1, b. 41, l. 41.

1949 m. pradžioje Amerikos lietuvių tarybai pakvietus, VLIK’o pirmininkas prel. Mykolas Krupavičius, Vykdomosios tarybos pirmininkas Vaclovas Sidzikauskas keturis mėnesius svečiavosi Amerikoje ir Kanadoje. Tai buvo pirmoji ilgalaikė kelionė po Šiaurės Ameriką. Jos metu buvo įteiktas JAV vyriausybei Memorandumas dėl nepriklausomybės atkūrimo (Memorandum on the Restoration of Lithuanian’s Indepence). Su Amerikos lietuvių taryba ir Lietuvos atstovu Vašingtone Povilu Žadeikiu buvo apsvarstytos bendrų Lietuvos laisvinimo darbų veiklos gairės.

Aplankė Baltimorės, Niujorko, Čikagos ir kitas lietuvių kolonijas.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o Užsienio reikalų tarnybos valdytojo Juozo Brazaičio raštas Lietuvos atstovui Prancūzijoje Stasiui Antanui Bačkiui dėl pasiruošimo „Keturių konferencijai“.

1951 m. vasario 22 d.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 676, ap. 2, b. 63, l. 172.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o delegacijos ir Lietuvos diplomatijos šefo Stasio Lozoraičio pasitarimo Roitlingene 5-ojo posėdžio, kuriame buvo priimtas VLIK’o ir Lietuvos diplomatijos šefo Stasio Lozoraičio susitarimas dėl bendradarbiavimo, protokolas.

1951 m. rugsėjo 13 d.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 668, ap. 1, b. 182, l. 40, 41.

1951 m. rugsėjo 13 d. Roitlingene buvo pasirašytas VLIK’o ir Lietuvos diplomatinės tarnybos bendras susitarimas. Susitarime numatytas VLIK’o ir LDT bendradarbiavimo formatas. Stasio Lozoraičio pasiūlymas organizuoti dažnus jo ir VLIK’o Politinės komisijos pasitarimus įrašytas į susitarimą. Numatyta, kad dėl specialaus organo sudarymo ir sudėties tarsis VLIK’as ir LDT. Nutarta, kad VLIK’as ir LDT bendru sutarimu šauks konferencijas.

Susitikimo Roitlingene metu taip pat diskutuota dėl Lietuvos  atstovų užsienyje skyrimo. VLIK’as norėjo, kad atstovų skyrimo klausimas būtų sprendžiamas VLIK’o Politinėje komisijoje, o Stasys Lozoraitis laikėsi nuomonės, kad diplomatijos šefas turėtų tik informuoti VLIK’o Politinę komisiją.

Roitlingeno pasitarime nebuvo įgyvendinta daugiau nei pusė Stasio Lozoraičio Nicoje vykusiame VLIK’ o ir diplomatų susitikime (1951 m. birželio 22–26 d.) keltų siūlymų. Stasio Lozoraičio siūlymuose Nicoje atsispindėjo diplomatų noras apriboti VLIK’o dominavimą – jis siūlė įvirtinti, kad LDT ir LDT šefas nėra niekam pavaldūs ir veikia savarankiškai, VLIK’ as nėra Seimas ir neatlieka jo funkcijų, Vykdomoji taryba – ne Vyriausybė, neatlieka jos funkcijų, ryšiams su kraštu koordinuoti steigiamas specialus biuras, jo pirmininkas – diplomatijos šefas, kasmet šaukiama konferencija, kurioje svarstomi tautos reikalai ir organizaciniai klausimai užsienyje.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o prezidiumo, Amerikos lietuvių tarybos Vykdomojo komiteto, Lietuvos laisvės komiteto komunikatas apie įvykusią bendrą konferenciją Niujorke ir joje priimtus nutarimus Lietuvos laisvinimo klausimu.

[1961 m. balandžio mėn.].

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 658, ap. 1, b. 105, l. 304, 305, 306.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o valdyba ir Stasys Lozoraitis jaunesnysis (antroje eilėje pirmas iš kairės).

Niujorkas, 1965 m.

R. Kisieliaus fotoateljė nuotrauka.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 667, ap. 1, b. 41, l. 34.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o raštas Lietuvos diplomatijos šefui Stasiui Lozoraičiui, kuriuo pranešama apie įvyksiantį Lietuvos diplomatų, VLIK’o, Lietuvos laisvės komiteto, Pasaulio lietuvių bendruomenės ir Amerikos lietuvių tarybos pasitarimą bei jo darbotvarkę.

1966 m. sausio 6 d.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. 658, ap. 1, b. 105, l. 395.

1966 m. sausio 22–23 d. Klivlande vyko išeivijos politinių ir kultūrinių sambūrių konferencija. Dalyvavo VLIK’o, Lietuvos diplomatinės tarnybos, Lietuvos laisvės komiteto, Amerikos lietuvių tarybos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovai. Svarstyti laisvųjų lietuvių santykių su okupuota Lietuva klausimai.

VYRIAUSIAJAM LIETUVOS IŠLAISVINIMO KOMITETUI– 80 (LCVA)

VLIK’o ir Lietuvos diplomatinės tarnybos bendro atsišaukimo projektas.

1968 m. vasario mėn.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, LCVA.f.648, ap.2, b. 48, l. 29, 30.

1968 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės 50-mečio proga buvo paskelbtas bendras VLIK’o ir Lietuvos diplomatinės tarnybos atsišaukimas į laisvąjį pasaulį.

Šis dokumentas jau liudijo bendrą VLIK’o ir LDT sutarimą, o svarbiausia – jų vienybę Lietuvos laisvinimo kovoje.

Lt En