Parodos įvertinimas

Apsaugos kodas
*alt_phpcaptcha_generated_image*
Loading
Ačiū! Jūs sėkmingai palikote atsiliepimą!

{{msg}}

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos (bolševikų) (LKP(b)) centro komiteto (CK) pirmojo sekretoriaus Antano Sniečkaus pranešimo ištrauka apie kovą su ginkluotu antisovietiniu pasipriešinimu.

1945 m. rugpjūčio 24 d.

Originalas. Dokumentas rusų kalba.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 1771, ap. 1, b. 629, l. 164–165.

Plečiantis partizaniniam karui Lietuvoje, Visasąjunginės komunistų partijos (bolševikų) CK 1945 m. rugpjūčio 15 d. apkaltino A. Sniečkų nesugebant užgniaužti ginkluoto pasipriešinimo. Pranešime A. Sniečkus teisinosi dėl „pagrindinio“ LKP(b) CK veiklos trūkumo –  „neryžtingumo ir reikiamo operatyvumo stokos“ kovojant su partizanais, iškėlė pagrindinį LKP(b) uždavinį – likviduoti ginkluotą pogrindį, pareikalavo iš visų partinių ir sovietinių organų „visomis kryptimis“ kovoti su partizanais, derinant represines, administracines, ideologines ir kitas priemones.

Per visą partizaninio karo 1944–1953 m. laikotarpį A. Sniečkus politiškai vadovavo ginkluoto pasipriešinimo slopinimui, nustatė kovos su juo priemones, koordinavo ir kontroliavo jų vykdymą, iš visų partinių, sovietinių ir represinių struktūrų reikalavo palaužti pasipriešinimą, negailestingai naikinti jo dalyvius ir jų rėmėjus. Kovoje su sovietų režimu  žuvo daugiau kaip 20 tūkst. partizanų.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos (bolševikų) centro komiteto pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus talkoje.

Vilnius. 1946 m.

Nuotrauka.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, P-36987.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos (bolševikų) centro komiteto biuro nutarimo dėl kovos su ginkluotu antisovietiniu pogrindžiu stiprinimo, pasirašyto Antano Sniečkaus, ištraukos.

1947 m. gruodžio 12 d.

Originalas. Dokumentas rusų kalba.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 1771, ap. 2, b. 6, l. 179, 183, 185.

Nutarime pripažinta, kad sovietų režimui nepavyko nuslopinti ginkluoto pasipriešinimo, iš visų partinių, sovietinių ir represinių struktūrų pareikalauta likviduoti ginkluotą pogrindį, 1947 m. gruodžio mėn. ištremti maksimalų skaičių partizanų ir jų rėmėjų –  ūkininkų šeimų, siekiant į „klasinę kovą“ su partizanais įtraukti kuo daugiau šalies gyventojų, ypač lietuvių, prašyti Maskvos suformuoti SSRS valstybės saugumo ministerijos (MGB) vidaus kariuomenėje lietuvišką dalinį.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Dainavos apygardos Merkio rinktinės partizanai.

Pirmoje eilėje iš kairės: 1. Albertas Perminas-Jūrininkas, 2. Rinktinės vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Alytaus aps., Rudnios miškas. 1946 m. lapkričio mėn.

Nuotrauka.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-1, ap. 58, b. 44618/3, t. 6, l. 231-1.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Pasitarimo Lietuvos komunistų partijos (bolševikų) (LKP(b)) centro komitete (CK) dėl antisovietinio pogrindžio likvidavimo steigiant kolūkius stenogramos ištraukos.

1949 m. birželio 1 d.

Originalas. Dokumentas rusų kalba.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 1771, ap. 2, b. 16, l. 39–40, 45–46.

Pasitarime pripažinta, kad, sovietų režimui nepavyko palaužti ginkluoto antisovietinio pasipriešinimo, partizanai trukdė steigti kolūkius, kaimo gyventojai, inteligentija, katalikų bažnyčios dvasininkai priešinosi kolektyvizacijai. LKP(b) CK pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus pareikalavo iš LSSR valstybės saugumo ministerijos (MGB) perimti „bendrą vadovavimą“ kovai su partizanais, sustiprinti kovą su katalikų dvasininkija, jaunimo antisovietinėmis grupėmis, griauti inteligentijos nusišalinimo nuo politikos ir „tylėjimo sieną“ ir „vyti visus lauk, kurie ne su mumis“. LKP(b) CK biuro 1949 m. birželio 6 d. posėdyje buvo priimtas nutarimas dėl kovos su tautiniu pogrindžiu steigiant kolūkius, kuriame nurodyta likviduoti ginkluotą pogrindį.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos centro komiteto pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus (pirmoje eilėje centre) su Vokietijos Demokratinės Respublikos delegacijos nariais lankosi Radviliškio rajono „Draugo“ kolūkio vaikų darželyje.

1965 m.  birželio mėn.

Nuotrauka.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, 0-031615.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos (LKP) centro komiteto (CK) pirmojo sekretoriaus Antano Sniečkaus pranešimo ištrauka apie Lietuvos partizanų vado Jono Žemačio-Vytauto suėmimą ir nurodymą jį pristatyti tardymui į Maskvą.

1953 m. liepos 2 d.

Originalas. Dokumentas rusų kalba.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 16895, ap. 1, b. 72, l. 18–19.

Pranešime, skaitytame Sovietų Sąjungos komunistų partijos (SSKP) CK plenume skirtame L. Berijos veiklai pasmerkti, A. Sniečkus pripažino, kad sovietų režimui ilgą laiką nepavyko suimti „pogrindyje išrinkto Lietuvos prezidento“ J. Žemaičio-Vytauto, piktinosi L. Berijos „nacionalistine provokacija“ – siūlymu „su Žemaičio pagalba sukurti pogrindžio nacionalistinę organizaciją“ Lietuvoje. 1953 m. gegužės 30 d. suimtas J. Žemaitis-Vytautas birželio 23 d. buvo nuskraidintas į Maskvą, birželio 25 d. pristatytas pas L. Beriją tardymui, rugpjūčio 30 d. konvojuotas atgal į Vilnių.

L. Berija 1953 m. gegužės mėn. pateikė pažymą apie LKP vadovybės klaidas slopinant  antisovietinį pogrindį Lietuvoje ir inspiravo SSKP CK nutarimą, kuriame A. Sniečkus apkaltintas negebėjimu palaužti partizanų kovos, realios valdžios, kuri priklauso pogrindžio prezidentui J. Žemaičiui-Vytautui, neturėjimu. L. Berija mėgino panaudoti J. Žemaičio autoritetą politinėje kombinacijoje prieš A. Sniečkų.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Jonas Žemaitis.

Ne vėliau kaip 1941 m.

Nuotrauka.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-30, ap. 1, b. 571, l. 5.

J. Žemaitis-Vytautas (1909–1954), Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Prezidiumo pirmininkas (1949–1952 m.), 1953 m. gegužės 30 d. sovietų saugumo suimtas, 1954 m. birželio 7 d. nubaustas mirties bausme ir lapkričio 26 d. sušaudytas Maskvoje, Butyrkų kalėjime.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Antano Sniečkaus taisyto Lietuvos komunistų partijos centro komiteto biuro nutarimo dėl kovos su antisovietiniu pogrindžiu stiprinimo ištraukos.

1953 m. gruodžio 31 d.

Originalas. Dokumentas rusų kalba.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 1771, ap. 2, b. 32, l. 36, 39.

Nutarime pripažinta, kad, sovietų režimui nepavyko užgniaužti antisovietinio pasipriešinimo, sunaikinus organizuotas Lietuvos partizanų struktūras, 52 Lietuvos rajonuose vis dar veikė pavieniai partizanai, steigėsi nelegalios antisovietinės jaunimo grupės. Iš partinių, sovietinių ir represinių struktūrų pareikalauta galutinai likviduoti ginkluoto pogrindžio „likučius“, palaužti pasipriešinimo režimui dvasią ir tarp jaunimo plitusias tautines nuotaikas.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos centro komiteto pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus demonstracijoje.

Vilnius. 1964 m.

Nuotrauka.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 1771, ap. 278, b. 579, l. 1.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Antano Sniečkaus taisytas Lietuvos komunistų partijos centro komiteto biuro nutarimas dėl antisovietinio protesto akcijos minint Vėlines Kaune.

1957 m. lapkričio 25 d.

Originalas. Dokumentas rusų kalba.

Lietuvos ypatingasis archyvas,  f. 1771, ap. 2, b. 36, l. 103–104.

Nutarime sovietų saugumo organams nurodyta išaiškinti ir nubausti protesto dalyvius bei išplėsti kovą su antisovietiniu pogrindžiu.

Nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio Vėlinių minėjimai buvo vieša pilietinio nepaklusnumo sovietų valdžiai išraiška. 1955 m. lapkričio 2 d. Kauno Senosiose Karmelitų kapinėse susirinkus 100 jaunuolių, 1956 m. lapkričio 2 d. Vilniaus Rasų kapinėse – keliems tūkstančiams, o Senosiose Karmelitų kapinėse – daugiau kaip 10 tūkst. žmonių spontaniškai kilo politinio protesto akcijos. 1957 m. lapkričio 2 d. Senosiose Karmelitų kapinėse susirinkę 2,5 tūkst. žmonių giedojo Tautišką giesmę, skandavo patriotinius šūkius, dalis patraukė Lenino (dabar – Vytauto) prospektu, susibūrė maždaug 2 tūkst. žmonių demonstracija, kuri buvo išsklaidyta, suimti 105 Vėlinių minėjimo dalyviai, 102 nuteisti, daugelis svarstyti mokymo įstaigose ir darbo kolektyvuose, pasmerkti ir persekioti, studentai pašalinti iš aukštųjų mokyklų. A. Sniečkus griežtai reagavo į 1955–1957 m. protesto akcijas, inspiravo jų dalyvių pasmerkimą ir baudžiamąjį persekiojimą.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos centro komiteto pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus su Vilniaus sovietinės-partinės mokyklos studentėmis.

Vilnius. 1964 m.

Nuotrauka.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 16895, ap. 1, b. 61, l. 7.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos centro komiteto (CK) pirmojo sekretoriaus Antano Sniečkaus laiškas Sovietų Sąjungos komunistų partijos (SSKP) CK apie sirgalių susidūrimus su milicija per bokso varžybas Kauno „Žalgirio“ stadione.

1960 m. liepos 25 d.

Originalas. Dokumentas rusų kalba.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 1771, ap. 205, b. 27, l. 137–138.

1960 m. liepos 21 d. per varžybas tarp Kauno „Spartako“ ir Taškento „Spartako“ bokso komandų, teisėjų sprendimais nepatenkinti lietuvių sirgaliai susistumdė su teisėjais ir milicininkais, padegė milicijos automobilį, skandavo antisovietinius ir antirusiškus šūkius. Tramdydami sirgalius, milicininkai pradėjo šaudyti. Vienas žmogus  buvo nušautas, 4 sužeisti. Antisovietinių nuotaikų proveržis įvyko A. Sniečkui koordinuojant propagandinius renginius, skirtus Lietuvos inkorporavimo į SSRS 20-osioms metinėms ir šia proga Lietuvoje lankantis SSKP CK „pilkajam kardinolui“ Michailui Suslovui. A. Sniečkui teko inicijuoti milicininkų veiksmų malšinant „chuliganišką elementą“ tyrimą ir pasiaiškinti SSKP CK dėl liepos 21 d. įvykio Kaune. Antisovietinių nuotaikų proveržiai per sporto varžybas dažnai virsdavo spontaniškomis protesto manifestacijomis

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos CENTRO KOMITETO (CK) pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus (pirmoje eilėje pirmas iš kairės) ir Sovietų Sąjungos komunistų partijos CK sekretorius Michailas Suslovas (pirmoje eilėje pirmas iš dešinės) Kauno hidroelektrinės statybose.

1960 m. liepos mėn.

Nuotrauka.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 16895, ap. 2, b. 27, l. 21.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Protesto eitynės Kauno Laisvės alėjoje.

1972 m. gegužės 18 d.

Nuotrauka.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-1, ap. 58, b. 47644/3, t. 1, l. 63.

1972 m. gegužės 14 d. Kauno miesto sode protestuodamas prieš sovietų režimą susidegino devyniolikmetis Romas Kalanta. Gegužės 18 d., R. Kalantos laidotuvių dieną, Kaune įvyko stichiškos demonstracijos, kuriose dalyvavo daugiau kaip 2 tūkst. žmonių, buvo skanduojami šūkiai: „Tegyvuoja Laisva Lietuva!“, „Laisvę Lietuvai!“. Protestų malšinimui mestos didelės milicijos, vidaus kariuomenės ir draugovininkų pajėgos.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos centro komiteto biuro nutarimo dėl 1972 m. gegužės 18–19 d. antisovietinių demonstracijų Kaune ištraukos.

1972 m. gegužės 30 d.

Originalas. Dokumentas rusų kalba.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 1771, ap. 247, b. 79, l. 2, 4.

Antano Sniečkaus pasirašytame nutarime nurodyta  išaiškinti ir nubausti protesto dalyvius, užkardyti antisovietinių nuotaikų proveržius per koncertus, sporto varžybas, išvystyti komunistinį jaunuolių indoktrinavimą.

Romos Kalantos laidotuvių dieną kilusios protesto eitynės buvo iššūkis sovietų režimui. A. Sniečkus griežtai reagavo į antisovietinę akciją, inspiravo R. Kalantos šmeižtą, demonstracijų dalyvių diskreditavimą, pasmerkimą ir persekiojimą.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos centro komiteto pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus (dešinėje) Kalvių dienose.

Druskininkai. 1970 m. lapkričio 15 d.

Irenos Juciūtės nuotrauka.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, 0-038087.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos centro komiteto pirmojo sekretoriaus Antano Sniečkaus laiško JAV komunistui Antanui Bimbai ištrauka apie Romo Kalantos susideginimą 1972 m. gegužės 14 d ir jo laidotuvių dieną Kaune kilusias antisovietines demonstracijas.

1972 m. liepos 4 d.

Originalas.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 16895, ap. 1, b. 40, l. 56–57.

Laiške A. Sniečkus šmeižė R. Kalantą ir protesto demonstracijų dalyvius, kartu apgailestavo: „Gaila tik, kad ne kurios moksleivių grupės (svarbiausia iš tos mokyklos, kur Kalanta mokėsi) emocijų veikiami prisidėjo prie chuliganų“, klastodamas Kauno įvykius rašė, kad „jokia kariuomenė nebuvo panaudota“, dėkojo užsienio lietuviams, kurie „remia Tarybų Lietuvą, [...] kovoja su jos aršiausiais priešais“.

Svarbiausias sovietų okupuotos Lietuvos kolaborantas (LYA)

Lietuvos komunistų partijos (LKP) centro komiteto pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus (kairėje) ir LKP Vilniaus miesto komiteto pirmasis sekretorius Petras Griškevičius (dešinėje).

1974 m. sausio 8 d.

Nuotrauka.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas, 0-045765.

Lt En