Vokietija, Miuncheno olimpinis kaimelis. 1972 m.
Nuotrauka.
Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB) Tardymo skyriaus nutarimo nutraukti baudžiamąją bylą ištrauka. 1979 m. lapkričio 6 d.
Originalas. Dokumentas rusų kalba.
Straipsnių apie V. Česiūną, publikuotų užsienio lietuvių spaudoje, iškarpos, surinktos Lietuvos SSR KGB darbuotojų. 1972 m., 1979 m.
Spaudos iškarpos. Dokumentai lietuvių kalba.
Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-52, ap. 1, b. 207, l. 34-1; b. 208, l. 97; f. K-35, ap. 3, b. 128, l.104; b. 129, l. 129
V. Česiūnas (g. 1940 m.), irkluotojas, Miuncheno olimpinių žaidynių, daugkartinis pasaulio ir SSRS čempionas, SSRS vidaus reikalų ministerijos (MVD) karinės dalies 3404 sporto komandos treneris, su SSRS kūno kultūros ir sporto komiteto specializuota turistine grupe išvyko į Vokietijos Federacinę Respubliką, Duisburgą stebėti Pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo pirmenybių. 1979 m. rugpjūčio 17 d. atsiskyrė nuo grupės ir dingo. Duisburgo policija pranešė, kad jis paprašė politinio prieglobsčio. 1979 m. rugsėjo 13 d. V. Česiūnas grįžo į SSRS ir kitą dieną atvyko į Lietuvos SSR KGB. Davė pasižadėjimą neišvykti. Kelias savaites gydėsi Lietuvos SSR MVD ligoninės Neurologiniame skyriuje, nes „daugelio buvusių įvykių negalėjo atsiminti, po to ėmė viską suprasti, kritiškai vertino buvusius įvykius“. SSRS vyriausybė Vokietijos užsienio reikalų ministerijai, vėliau ir pats V. Česiūnas spaudos konferencijoje Vilniuje pranešė, kad grįžo laisvanoriškai. Baudžiamojoje byloje, iškeltoje V.Česiūnui pagal „Tėvynės išdavimo“ faktą, esančiuose jo paaiškinimuose, apklausos protokoluose ir nutarime nutraukti baudžiamąją bylą rašoma, kad Vokietijoje jis susitiko su iš Klaipėdos krašto kilusia Uršule Forkert, su kuria susipažino Miuncheno olimpiadoje. Forkertų šeimos namuose Altenos m. gyveno iki rugsėjo 13 d., mokėsi vokiečių kalbos kursuose. Tuo metu jis „buvo keistoje būsenoje ir nebegalėjo kontroliuoti savo veiksmų“, „jeigu ir prašė politinio prieglobsčio, tai nesąmoningai“, „kažkas norėjo, kad jis liktų VFR prieš jo valią ir galbūt ketino jo vardu prisidengiant šmeižti būsimas Olimpines žaidynes Maskvoje“. Ėmė jausti, kad jį visą laiką kažkas stebi ir „pradėjo galvoti kaip nors kad ištrūkti į tėvynę“. Atsižvelgiant į tai, kad V. Česiūnas nevykdė priešiškos SSRS veiklos, Lietuvos SSR KGB 1979 m. nutarimu jam iškelta baudžiamoji byla nutraukta. Užsienio žiniasklaida, taip pat Forkertų šeima kėlė prielaidą, kad V. Česiūnas buvo pagrobtas KGB agentų ir prievarta grąžintas į SSRS. Interneto portalui Sportas.info 2018 m. duotame interviu, V. Česiūnas nurodė, kad iš Vokietijos grįžo savo noru, nes „neįsivaizdavau, kad gimtojo krašto trauka gali būti tokia stipri“. Po 1991 m. sausio 13-osios įvykių įsidarbino Lietuvos muitinėje, dirbo Lavoriškių pasienio poste, buvo sumuštas postą užpuolusių SSRS omonininkų. Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu 1991 m. apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Riterio kryžiumi, 1992 m. – Sausio 13-osios atminimo medaliu.