Parodos įvertinimas

Apsaugos kodas
*alt_phpcaptcha_generated_image*
Loading
Ačiū! Jūs sėkmingai palikote atsiliepimą!

{{msg}}

NORIU GRĮŽTI VISAD NAMO, KUR MANO VĖLIAVA PLEVĖSUOJA (LVNA)

Noriu grįžti visad namo, kur mano vėliava plevėsuoja

                 2018 metais mūsų valstybei atšventus 100 metų nepriklausomybės sukaktį, vis dar galime švęsti mūsų valstybinės vėliavos 100 metų jubiliejų. Sausio 1 d. švenčiame ne tik Naujųjų metų pradžią, bet ir Vėliavos dieną ir būtent šiemet – 2019 metais yra šimtoji Vėliavos diena. Galime pasidžiaugti, kad mūsų vėliava jau 100 metų yra oficialus valstybės simbolis.

                 Mūsų trispalvė buvo patvirtinta prieškaryje, 1918 m. balandžio 25 d. Vėliava buvo sukurta prie tautiniuose raštuose dominavusių žalios ir raudonos spalvų pridėjus geltoną – šviesos simbolį. Tiesa, Lietuvos Taryba, kuri priėmė sprendimą dėl vėliavos, buvo nutarusi, kad vėliava susidarytų ne tik iš trijų tautinių spalvų, bet ir turėtų valstybės herbą. Vyčio buvo atsisakyta 1922 m. priimtoje Konstitucijoje.

                  Sausio 1 d. švenčiama Vėliavos diena mums primena, kad  1919 m. sausio 1 d. Gedimino pilies bokšte pirmą kartą Lietuvos trispalvę, kaip laisvos Lietuvos ženklą, iškėlė Lietuvos savanorių būrys, vadovaujamas Vilniaus miesto komendanto Kazio Škirpos. Be vado, būrį sudarė dar devyni savanoriai: karo valdininkai Jonas Nistelis ir Petras Gužas, kareiviai Albinas Rauba, Romualdas Marcalis, Pranas Plauska, Jonas Norvila, Mikas Slyvauskas, Vincas Steponavičius ir Stasys Butkus. Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, o po to savanoriai sudainavo ir Lietuvos himną.

                 Šioje virtualioje parodoje turėsite galimybę išvysti Lietuvos trispalvės vienus pirmųjų iškėlimų per Vasario 16 d. minėjimus sovietmečiu, Baltijos kelyje plevėsavusias vėliavas, 1991 m. sausio 13 d. Taip pat unikalius 1992 metų Konstitucijos projektus, kuriuose minima mūsų trispalvė kaip valstybės simbolis. 

                    Šios parodos eksponatai saugomi Lietuvos valstybės naujajame archyve,   f. 10 „Lietuvos sąjūdis“ ir f. 32 „Kazimieras Motieka“ .

NORIU GRĮŽTI VISAD NAMO, KUR MANO VĖLIAVA PLEVĖSUOJA (LVNA)

Telšiuose nešama trispalvė 1988 m.

Trispalvė nešama per miestą iškelti virš Alkos muziejaus 1988 m. Telšiai.

LVNA, f. 10, ap. 1, b. 537, l. 49.

NORIU GRĮŽTI VISAD NAMO, KUR MANO VĖLIAVA PLEVĖSUOJA (LVNA)

Pirmas tautinės vėliavos iškėlimas Rokiškyje 1988 m.

Pirmas tautinės vėliavos pakėlimas prie Nepriklausomybės paminklo Rokiškyje, 1988 spalis.

LVNA, f. 10, ap. 1, b. 537, l. 19-20.

NORIU GRĮŽTI VISAD NAMO, KUR MANO VĖLIAVA PLEVĖSUOJA (LVNA)

Trispalvė iškelta Šiauliuose 1989 m.

Šiauliuose 1989 m. vasario 16 d. ant vandens bokšto iškelta trispalvė.

 

LVNA, f. 10, ap. 1, b. 527, l. 34.

NORIU GRĮŽTI VISAD NAMO, KUR MANO VĖLIAVA PLEVĖSUOJA (LVNA)

Europos lietuvių studijų savaitėje Švedijos Gotlando salos rytinės pakrantės Katthamarasvik vietovėje 1989 m. rugpjūčio 6 d. plevėsuojančios Lietuvos vėliavėlės

Europos lietuvių studijų savaitėje Švedijos Gotlando salos rytinės pakrantės Katthamarasvik vietovėje 1989 m. rugpjūčio 6 d. priimtas pasaulio lietuvių komunikatas dėl Nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo. Susitikimo metu gerai matoma Lietuvos simbolika.

LVNA, f. 32, ap. 1, b. 17, l. 54.

NORIU GRĮŽTI VISAD NAMO, KUR MANO VĖLIAVA PLEVĖSUOJA (LVNA)

Trispalvės Baltijos kelyje

Vėliavos, plevėsavusios Baltijos kelyje 1989 m. rugpjūčio 23 d.

NORIU GRĮŽTI VISAD NAMO, KUR MANO VĖLIAVA PLEVĖSUOJA (LVNA)

Trispalvės 1991 m. sausio 13 d. Vilniuje

Pirmojoje nuotraukoje galime matyti Lietuvos nepriklausomybės gynėjus prie Aukščiausiosios Tarybos rūmų 1991 m. sausio 13 d.

Antrojoje nuotraukoje Lietuvos nepriklausomybės gynėjai ant užimto Televizijos bokšto pylimo po tragiškos sausio 13-osios nakties. Trispalvė vėliava - su gedulo kaspinais. Algimanto Barzdžiaus nuotrauka.

LVNA, f. 9, ap. 1, b. 36, l. 18

NORIU GRĮŽTI VISAD NAMO, KUR MANO VĖLIAVA PLEVĖSUOJA (LVNA)

Ištraukos iš 1992 metais rengtų Konstitucijos projektų

Prieš priimant mūsų dabartinę Lietuvos Respublikos Konstituciją (1992-10-25), buvo rengiami trys jos projektai.

Šiame skyriuje turėsite galimybę pamatyti tris ištraukas iš 1992 m. kovo 30 d., kovo 31 d. ir spalio 12 d. projektų. Šiuose projektuose puikiai atsispindi noras įteisint trispalvę su spalvomis geltona, žalia, raudona. Vėliava aprašyta visų Konstitucijos projektų 15 straipsniuose.

LVNA, f. 10, ap. 1, b. 161.

Lt En