Parodos įvertinimas

Apsaugos kodas
*alt_phpcaptcha_generated_image*
Loading
Ačiū! Jūs sėkmingai palikote atsiliepimą!

{{msg}}

LIETUVOS ORIENTAVIMOSI SPORTO ISTORIJA (LVNA)

Apie parodą

Prieš šešis dešimtmečius nuo turizmo atsiskyręs orientavimosi sportas palaipsniui buvo pradėtas kultivuoti kaip atskira sporto šaka, o šiandien – tai aukšto meistriškumo sportas, prasibrovęs ir į žiemos universiados programą.

Orientavimosi sportas – ne vien bėgimas. Tai miško šachmatai, kurie pakeri ir jauną, ir vyresnio amžiaus žmogų. Tai sporto šaka kūnui, protui ir sielai. Aplink tik miškas ir tokie patys žaliųjų trasų entuziastai, neakivaizdžiai kovoje sprendžiantys, kuris pajėgesnis. Jei vienas mikliau bėga, tai kitas geriau orientuojasi. O laimi tas, kuris sklandžiausiai suderina mintį su greičiu.

2017 m. Lietuvos orientavimosi sporto federacija Lietuvos valstybės naujajam archyvui perdavė gausų dokumentų rinkinį (F. 114). Jame saugoma Lietuvos orientavimosi sporto federacijos veiklos, orientavimosi varžybų nuostatai, orientavimosi sporto čempionatų, varžybų dokumentai, orientavimosi sporto varžybų informaciniai leidiniai, Lietuvos orientavimosi sporto federacijos informaciniai biuleteniai, orientavimosi sporto varžybų žemėlapiai ir kt.

Šioje parodoje kviečiame susipažinti su orientavimosi sporto raida Lietuvoje, išvysti įvairių Lietuvos ir tarptautinių varžybų ir čempionatų įsimintinas akimirkas, sužinoti, ką apie šią sporto šaką pasakoja nusipelnę Lietuvos orientacininkai, pasklaidyti spaudos iškarpas, sveikinimus, padėkas, kvietimus, kitus dokumentus, saugomus Lietuvos valstybės naujajame archyve. Parodos lankytojai galės pamatyti unikalią orientacininko Algirdo Šalkausko vokų, suvenyrų, emblemų, ženkliukų, kompasų kolekciją. Parodoje taip pat eksponuojami orieantavimosi sportui skirti leidiniai, bukletai, varžybų trasos, žemėlapiai, įdomi atributika, piešti įvairių šalių orientavimosi sporto rinktinių draugiški šaržai, fotokoliažai.

Nuoširdi padėka Lietuvos orientavimosi sporto federacijos generaliniam sekretoriui Rimantui Servai, vykdančiajam direktoriui Viliui Aleliūnui, orientavimosi sporto treneriui Algirdui Šalkauskui, varžybų „Vilnius Challenge“ organizatoriui Vyteniui Benečiui už įvairiapusišką pagalbą, rengiant šią parodą.

Malonios peržiūros!

***
Parodos vizualizacija – II Baltijos jūros šalių žaidynių fotokoliažas.


LIETUVOS ORIENTAVIMOSI SPORTO ISTORIJA (LVNA)

Orientavimosi sporto simbolis.

Orientavimosi taisyklės

Varžybų trasa skirta nustatyti dalyvių gebėjimą koncentruotis, orientuotis ir greitai įveikti atstumus tarp kontrolinių punktų. Geras fizinis pasirengimas yra būtinas, norint pasiekti aukštų rezultatų tarptautinėse varžybose ir elito grupėje. Norint suvienodinti sportininkams sąlygas, žemėlapiai įteikiami tik, kai jie startuoja. Kai sportininkų ne pernelyg daug, jie išleidžiami vienodais laiko intervalais vienas po kito. Aukšto rango varžybose įrengiamos uždaro starto arba uždaro finišo zonos („gardai“), kurios veikia tol, kol startuoja paskutinysis dalyvis. Prieš įvykstant aukšto rango varžyboms, toje vietovė sportininkams lankytis draudžiama.

Sportinis žemėlapis

Orientavimosi varžybose naudojami specialūs sportiniai žemėlapiai. Jie yra panašūs į topografinius žemėlapius, tik labiau detalizuoti ir pritaikyti orientavimuisi: juose įvertinami vietovės prabėgamumas (miško tankumas, pelkės klampumas) ir linijinių objektų įveikiamumas (įveikiama/neįveikiama tvora, uola, upė). Ypatingai detaliai atvaizduojamas reljefas. Žemėlapiai sudaromi pagal ISOM tarptautinį standartą, 1:15000 arba 1:10000 mastelių, ir pagal ISSOM standartą 1:5000 mastelio (sprintams). Šiaurės linijos nukreiptos į magnetinę šiaurę. Žemėlapių ženklinimas yra standartizuotas Tarptautinės orientavimosi sporto federacijos (IOF), ir sukurtas suprantamu bet kuriam varžybų dalyviui, nepriklausomai nuo jo kalbos.

Orientavimosi maršrutas

Varžybų nurodyta kryptimi dalyvio žemėlapyje raudonai-violetine spalva pažymėta trasa nuo orientavimosi pradžios taško iki finišo. Orientavimosi pradžia žymima trikampiu, finišas – dvigubu apskritimu, kontroliniai punktai – apskritimais, kontrolinių punktų surinkimo eiliškumas – tiesiomis linijomis. Šalia KP apskritimo nurodomas ir jo eilės numeris. Papildomai šia spalva žemėlapyje pažymimos draudžiamos įveikimui teritorijos (dirbama žemė, gamtiniai rezervatai), medicinos ir maitinimo punktai. Orientavimosi varžybos siūlo įvairaus fizinio ir techninio sudėtingumo trasas. Techniškai sudėtingiausios trasos paruošiamos jaunimo, elito ir veteranų (35+) grupių sportininkams. Lengvesnes trasas įveikia vaikų ir jaunučių amžiaus sportininkai. Fiziškai sudėtingiausios trasos paruošiamos vyrų elito grupės sportininkams, kitiems jos būna trumpesnės. Klasikinėje (ilgoje) trasoje elito grupės lyderiai sugaišta apie 1–1,5 valandos laiko, vidutinėje trasoje – apie 30–40 minučių, sprinte – 12–18 minučių, maratone (labai ilgoje) – virš dviejų valandų. Rogaining'o varžybose dalyvių poros turi per 24 valandas surinkti kuo daugiau KP laisvai pasirenkama tvarka.

Amžiaus grupės

Tarptautinėse, nacionalinėse ir vietinėse varžybose dalyviai skirstomi į amžiaus grupes. Orientavimesi bėgte dėl didelio vaikų ir veteranų amžiaus dalyvių skaičiaus, steigiama daug atskirų amžiaus grupių: iki-elitinio amžiaus sportininkai jungiami į dvimetes grupes (MV 20,18,16,14...), o veteranai – į penkiametes grupes (MV 35,40,45,50...). Elitinio amžiaus (20–35) sportininkams steigiamos elitinė ir neelitinė (mėgėjų) grupės. Varžybų dalyvių sugrupavimas leidžia išvengti didelių vienu maršrutu bėgančių dalyvių srautų („traukinių“), nes skirtingoms grupėms suplanuojamos skirtingos trasos, kurias trasų planuotojas stengiasi padaryti kuo mažiau persidengiančiomis.

Treniruotės, laikinos trasos

Orientacininkų bendruomenės treniruojasi, įrengdamos miškuose trasas ir bendruomenėje a forume paskelbdamos žemėlapį su pažymėtais jame kontroliniais punktais. Vietoje varžybinių prizmių vietovėje naudodami paprastesnius žymenis – juosteles, kartono lapus su užrašais.

Kontroliniai punktai ir legendos

Kontroliniai punktai statomi ant aiškių, žemėlapyje pažymėtų orientyrų. Tai – strypas su atsižymėjimo komposteriu viršuje ir užmauta trikampe baltos ir oranžinės spalvos prizme. Varžybų dalyviai gauna lapelį su kontrolinių punktų aprašais, vadinamą „legendomis“. Lapelyje pateikiama platesnė informacija apie kiekvieną punktą: individualus KP numeris, orientyras, kur stovi punktas ir kt. Pavyzdžiui, 1-as KP, numeris „40“, stovi pietrytiniame orientyre iš visų tokių orientyrų, kurie patenka į KP apskritimą žemėlapyje, stovi lomoje, orientyro (šiuo atveju lomos) viršutinėje dalyje.

Kontrolinė kortelė ir atsižymėjimas

Varžybų dalyviai trasoje su savim privalo neštis kontrolinę kortelę, kurią turi žymėti aplankytuose kontroliniuose punktuose. Tokiu būdu dalyviai įrodo, kad šiuos KP jie aplankė. Šiuo metu varžybose plačiai naudojama elektroninė atsižymėjimo sistema. Anksčiau dalyviai nešdavosi kartoninę kortelę, į kurios sunumeruotus langelius atsižymėdavo dantytais komposteriais.

Rezultatai

Nugalėtojas nustatomas pagal greičiausią trasos įveikimą. Naudojant elektroninę atsižymėjimo sistemą, varžybų organizatoriai turi galimybę atspausdinti detalius rezultatus su tarpiniais kiekvieno kontrolinio punkto radimo laikais.

Saugumas

Varžybų informacijoje pateikiamos rekomendacijos, kuria kryptimi eiti pasiklydus. Starto teisėjai fiksuoja visus į mišką išleistus dalyvius. Finišo teisėjai fiksuoja grįžtančius iš miško. Kiekvienas startavęs varžybų dalyvis privalo grįžti pro finišą, net jei nusprendė nepabaigti trasos ar susižeidė. Jeigu dalyvis iš miško ilgai negrįžta, tai organizatoriai pradeda paiešką.

Apranga

Sportininkai dažniausiai vilki visą kūną dengiančią nailoninę aprangą, kuri yra atspari plyšimui ir apsaugo nuo įsibrėžimų, bėgant pro tankumynus. Nailoninė apranga nesugeria vandens, dėl to nepasunkėja, kai permirksta nuo lietaus. Sportininkai avi specialius sportbačius, su dygliuotu padu, kuris padeda išsilaikyti laipiojant stačiais šlaitais. Tankiuose miškuose orientuojantis naudojamos blauzdų apsaugos. Parkų ir miestų sprintų varžybose dažniau avima kedais ir vilkima trumpesne apranga.

Ekipiruotė

• Kompasas
• Kontrolinė atsižymėjimo kortelė (SRF, SportIdent, Emit)
• Apranga, sportbačiai, blauzdų apsaugos, akiniai (nuo svetimkūnių patekimo į akis)
• Dviratis ir planšetė (OSKD)
• Slidės, lazdos ir planšetė (OSS)
• Žibintuvėlis (naktiniam orientavimuisi)
• Radijo imtuvas (radiopelengacijai)

LIETUVOS ORIENTAVIMOSI SPORTO ISTORIJA (LVNA)

DABARTINIS LETUVOS ORIENTAVIMOSI SPORTO FEDERACIJOS LOGOTIPAS.

LIETUVOS ORIENTAVIMOSI SPORTO ISTORIJA (LVNA)

Lietuvos orientavimosi sporto federacijos prezidentai.

Iš kn. Orientavimosi sportas Lietuvoje 1958–2008 (Vilnius, 2008, p. 10).

LVNA, f. 114, dokumentų sąrašas.

 

 

Lt En