Lietuvos centrinis valstybės archyvas pristato virtualią parodą „Lietuvos krepšiniui – 100 metų“
Krepšinis Lietuvoje dažnai vadinamas antrąja šalies religija. Ši sporto šaka yra įaugusi į mūsų kraują, o pasiektos pergalės – gyvos mūsų atmintyje. Jau šimtą metų krepšinis (tarpukariu dažnai vadintas krepšiasvydžiu) yra lietuvius vienijanti jėga. Jis buvo žaidžiamas ne tik tėvynėje, bet ir už jos ribų. Pirmosios oficialios krepšinio rungtynės Lietuvoje buvo sužaistos 1922 m. balandžio 23 d. Kaune susirungė Lietuvos Fizinio Lavinimosi Sąjungos (LFLS) ir Kauno krepšinio komandos. Minėdamas šią datą Lietuvos Respublikos Seimas 2022 m. paskelbė Lietuvos krepšinio šimtmečio metais.
Tarpukariu į Lietuvą atkeliavęs krepšinis greitai išpopuliarėjo ir vystėsi. Sporto šaka savo populiarumo viršūnę Lietuvoje pasiekė XX a. ketvirtajame dešimtmetyje, kai Lietuvos rinktinė net dukart tapo Europos krepšinio čempione. Deja, prasidėjusi šalies okupacija pristabdė krepšinio vystymąsi. Didelė dalis Lietuvos krepšininkų pasitraukė į Vakarus. Pasilikę sportininkai susidūrė su represijomis, dalis buvo ištremti. Visgi tai nepalaužė tvirtos Lietuvos krepšinio gerbėjų dvasios. Lietuviai net tremtyje būrėsi į krepšinio komandas. Sportininkai Lietuvoje rungėsi Sovietų Sąjungos organizuotuose čempionatuose. Lietuvių sportininkų talento nebuvo įmanoma ignoruoti net sudarant Sovietų Sąjungos krepšinio rinktinę, kurios narių patikimumą tikrino KGB. Krepšinis lietuviams buvo daug daugiau nei sportas – tai buvo tautinės vienybės ir stiprybės išraiška, o kiekviena lietuvių pasiekta pergalė prieš Maskvos krepšinio klubą CSKA – Lietuvos pergalė prieš sovietinį režimą.
Lietuvos centrinis valstybės archyvas įsitraukdamas į Lietuvos krepšinio šimtmečio metų minėjimą parengė virtualią parodą „Lietuvos krepšiniui – 100 metų“. Parodą sudaro 6 skyriai, kuriuose atsiskleidžia krepšinio Lietuvoje istorija. Didžiąją parodos dalį sudaro Kūno kultūros rūmų fondo dokumentai. Joje galite susipažinti su tuometinėmis krepšinio taisyklėmis, Lietuvos krepšinio rinktinės nueitu keliu tampant Europos krepšinio čempionais, su teisėjavimo niuansais, moterų krepšinio užuomazgomis, su iššūkiais, kuriuos teko įveikti krepšininkams sovietinės okupacijos metu.
Prie parodos prisidėjo Lietuvos ypatingasis archyvas ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laivės kovų muziejus. Parodoje eksponuojami šių įstaigų saugomų fondų bylose esantys represuotų tarpukario Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjų, žaidusių įvairiose Rusijos SFSR krepšinio komandose, ir tremtyje krepšininkus treniravusių trenerių dokumentai bei nuotraukos, Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB) sukaupti dokumentai apie krepšinį Lietuvoje.
Kviečiame pamatyti!