Parodos įvertinimas

Apsaugos kodas
*alt_phpcaptcha_generated_image*
Loading
Ačiū! Jūs sėkmingai palikote atsiliepimą!

{{msg}}

LIETUVA IŠ PAUKŠČIO SKRYDŽIO 1944 - 1945 M. (LCVA)

LIETUVA IŠ PAUKŠČIO SKRYDŽIO 1944 - 1945 M.

Parodoje eksponuojamos 1944 – 1945 m. Vokietijos ginkluotųjų pajėgų žvalgybos virš Lietuvos darytos aerofotonuotraukos. Raudonajai armijai perkėlus karo veiksmus į Lietuvos teritoriją, Vokietijos karo vadai įsakė vykdyti žvalgybinius skrydžius virš mūsų šalies teritorijos. Taip buvo įamžintas Lietuvos atvaizdas iš paukščio skrydžio.

Tokie žvalgybiniai skrydžiai buvo vykdomi ne tik virš Lietuvos, bet ir virš kitų valstybių. Karo pabaigoje nuotraukas rado Vakarų sąjungininkų kariai (skaičiuojama, kad buvo surasta apie 1 250 000 nuotraukų). Didžioji jų dalis saugoma JAV nacionaliniame archyve (National archives and records administration (NARA), antrajame archyvų pastate Merilando (Maryland) valstijoje, kita dalis – Kylio (Keele) universitete Jungtinėje karalystėje. Šioms nuotraukoms buvo priskirta santrumpa „GX“. 5-ajame ir 6-ajame XX a. dešimtmetyje jas aktyviai tyrinėjo JAV žvalgybos ekspertai, siekdami kuo daugiau išsiaiškinti apie Rytų ir Centrinę Europą, kurioje šeimininkavo Šaltojo karo priešas – SSRS. GX nuotraukos buvo išslaptintos tik XX a. 10-ajame dešimtmetyje ir vis dar turi antspaudą “CONFIDENTIAL”.

2015 m. Kultūros rėmimo fondo lėšomis buvo dalinai finansuotas Lietuvos centrinio valstybės archyvo (LCVA) ir partnerio Klaipėdos universiteto projektas ,,Antrojo pasaulinio karo metų Lietuvos teritorijos aerofotonuotraukų identifikavimas, skaitmeninimas JAV nacionaliniame archyve ir sklaida”. Lietuvos centrinio valstybės archyvo darbuotojai JAV nacionaliniame archyve atrinko ir nuskenavo 213 Vokietijos žvalgybos skrydžių maršrutų, kurie sudaro apie 17 500 aerofotovaizdų.

2017 m. LCVA kartu su projekto partneriu Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutu vykdė projektą „Antrojo pasaulinio karo metų aerofotonuotraukose užfiksuotų Lietuvos vietovių identifikavimas ir sklaida“. Projekto, kuris buvo dalinai finansuotas Lietuvos kultūros tarybos, tikslas – identifikuoti Antrojo pasaulinio karo metų aerofotonuotraukose užfiksuotas Lietuvos vietoves  ir užtikrinti jų sklaidą; projekto uždaviniai: identifikuoti ir katalogizuoti aerofotonuotraukose užfiksuotas vietoves ir sukurti duomenų bazę bei įrankius, kurie leistų vartotojams internete naudotis istorinio aerofotoarchyvo skaitmeniniu turiniu. Su projekto rezultatu galite susipažinti čia.

GX nuotraukose užfiksuotos urbanistinės vietovės, gamtos paminklai, kultūros paveldo objektai ir kita svarbi informacija. Šios nuotraukos padeda nustatyti, kaip atrodė kultūros paveldo objektas prieš daugiau nei 70 metų. Nuotraukos pasitarnauja tiriant miestų ir miestelių raidą, padeda identifikuoti išnykusias kapines, sunaikintus pastatus. Šiuo metu visos skaitmeninės nuotraukų kopijos yra saugomos Lietuvos centriniame valstybės archyve, o su jomis susipažinti galima archyvo skaitykloje.

LIETUVA IŠ PAUKŠČIO SKRYDŽIO 1944 - 1945 M. (LCVA)

Vilnius

Vilnius 1944 m. liepos 11 d., vykstant mūšiams tarp Raudonosios armijos ir Vermachto. Nuotraukose matyti degantis Vilniaus senamiestis, sugriauti pastatai dabartinėje Vokiečių gatvėje, traukinių stotis ir bombų išsprogdinti krateriai aplink ją. 

Lietuvos centrinio valstybės archyvo (LCVA) skaitmenintų aerofotografijų kolekcija iš JAV nacionalinio archyvo (National Archives and Records Administration (NARA) RG 373, GX 735 SD, 6466 kadrai.

LIETUVA IŠ PAUKŠČIO SKRYDŽIO 1944 - 1945 M. (LCVA)

Panerių miškas

Panerių miškas 1944 m. rugsėjo 17 d. Šiame miške Antrojo pasaulinio karo metais vyko žydų žudynės. Remiantis šia nuotrauka, buvo išsiaiškinta, kur masinių žudynių teritorijoje buvo didžioji duobė, kur stovėjo teritorijos sargybinių barakai ir kita informacija. Daugiau apie atradimą straipsnyje

Lietuvos centrinio valstybės archyvo (LCVA) skaitmenintų aerofotografijų kolekcija iš JAV nacionalinio archyvo (National Archives and Records Administration (NARA) RG 373 GX 929 A SD, 464 kadras.

LIETUVA IŠ PAUKŠČIO SKRYDŽIO 1944 - 1945 M. (LCVA)

Kaunas

1944 m. rugsėjo 17 d. fotografuotas Kaunas, kurį jau užėmusi Raudonoji armija. Matyti Žaliakalnio, Šančių mikrorajonai, Kauno miesto fortai, taip pat S. Dariaus ir S. Girėno aerouostas ir jame laikomi orlaiviai.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo (LCVA) skaitmenintų aerofotografijų kolekcija iš JAV nacionalinio archyvo (National Archives and Records Administration (NARA) RG 373, GX 929 B SG, 248, 250 ir 251 kadrai. 

LIETUVA IŠ PAUKŠČIO SKRYDŽIO 1944 - 1945 M. (LCVA)

Klaipėda

Klaipėda ir dalis Kuršių nerijos 1945 m. vasario 21 d.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo (LCVA) skaitmenintų aerofotografijų kolekcija iš JAV nacionalinio archyvo (National Archives and Records Administration (NARA) RG 373 GX 2186 SD, 913 kadrai.

LIETUVA IŠ PAUKŠČIO SKRYDŽIO 1944 - 1945 M. (LCVA)

Šiauliai

Šiaulių miestas 1944 m. rugpjūčio 22 d. Neretai vokiečių žvalgybos specialistai taikinius, priešo pajėgų buvimo vietas ir kitą svarbią informaciją sužymėdavo ranka skirtingomis spalvomis ir simboliais.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo (LCVA) skaitmenintų aerofotografijų kolekcija iš JAV nacionalinio archyvo (National Archives and Records Administration (NARA) RG 373, GX 815, 536 ir 538 kadras.

LIETUVA IŠ PAUKŠČIO SKRYDŽIO 1944 - 1945 M. (LCVA)

Panevėžys

Panevėžio miestas 1944 m. liepos 29 d.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo (LCVA) skaitmenintų aerofotografijų kolekcija iš JAV nacionalinio archyvo (National Archives and Records Administration (NARA) RG 373, GX 2525 SK, 57 kadras.

LIETUVA IŠ PAUKŠČIO SKRYDŽIO 1944 - 1945 M. (LCVA)

Marijampolė

Marijampolės miestas 1944 m. rugsėjo 17 d.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo (LCVA) skaitmenintų aerofotografijų kolekcija iš JAV nacionalinio archyvo (National Archives and Records Administration (NARA) RG 373, GX 929 B SG, 258 kadras.

LIETUVA IŠ PAUKŠČIO SKRYDŽIO 1944 - 1945 M. (LCVA)

Radviliškis

Radviliškio miestas 1944 m. gruodžio 23 d. Nuotraukoje matyti dūmai, kylantys iš traukinių kaminų.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo (LCVA) skaitmenintų aerofotografijų kolekcija iš JAV nacionalinio archyvo (National Archives and Records Administration (NARA) RG 373, GX 1293 SD, 111 kadras.

Lt En