Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, Lietuva, buvusi Rusijos imperijos sudėtyje, atsidūrė aktyvių karo veiksmų zonoje. 1915 m. rudenį, palaužusi carinės Rusijos karinių dalinių pasipriešinimą, kaizerinės Vokietijos kariuomenė užėmė beveik visą Lietuvos teritoriją. Čia buvo sudarytas karinis-administracinis vienetas – Oberostas (vok. Ober-Ost), kurio vadovu paskirtas Vokietijos Rytų fronto vadas generolas-feldmaršalas Paulius fon Hindenburgas (Paul von Hindenburg).
Okupuotas kraštas iš karto tapo vokiečių karinės administracijos organizuoto grobimo objektu. Viešas gyvenimas čia buvo griežtai ribojamas ir tarnavo vokiečių kariuomenės poreikių bei interesų tenkinimui. Oberosto teismuose nuo 1916 m. vasaros vartojama tik vokiečių kalba, vietos gyventojams drausta dalyvauti administracinių įstaigų darbe, suvaržyta teisė į nekilnojamąjį turtą. Ūkininkams nustatytos didelės maisto produktų pristatymo normos, įvestas pagalvės mokestis 15–60 metų gyventojams, žemės mokestis valstiečiams, taip pat degtukų, druskos, sacharino, šunų, tiltų ir kiti mokesčiai.
Žmonių buitis Lietuvoje buvo sunki. Nuolat trūko maisto produktų, didėjo mirtingumas, plito infekcinės ligos, nemažai vyrų prievarta buvo suvaryti į darbo batalionus. Krašte buvo masiškai kertami miškai, plačiai vykdomos žemės ūkio produktų, galvijų, metalo dirbinių ir kito turto rekvizicijos. Už pasipriešinimą ir įsakymų nevykdymą buvo baudžiama didelėmis baudomis, kalėjimu arba net mirties bausmėmis.
Parodoje eksponuojami dokumentai iš LVIA saugomų fondų: „Vilniaus mokslo bičiulių draugija“ (f. 1135) ir „Lietuvos karinės valdybos viršininkas“ (f. 641). Juos sudaro: vokiečių karinės administracijos įsakymai, potvarkiai ir skelbimai, žemėlapiai ir tvarkaraščiai, Monikos Bubelytės asmens dokumentas su piršto antspaudu, įvairių socialinių grupių nuotraukos ir kt. Šie dokumentai nušviečia kasdienį žmogaus gyvenimą Lietuvoje kaizerinės okupacijos metais. Jie sudaryti vokiečių, lietuvių, lenkų, baltarusių ir jidiš kalbomis.
Parodos kuratoriai:
Aleksandr Baniusevič
Violeta Pansevič