Parodos įvertinimas

Apsaugos kodas
*alt_phpcaptcha_generated_image*
Loading
Ačiū! Jūs sėkmingai palikote atsiliepimą!

{{msg}}

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

DURUNČOS-ŠYŠMANO TABAKO FABRIKAS VILNIUJE

1865 m. iš Krymo atvykę verslininkai Isaakas Durunča (?-1890) ir Jakovas Šyšmanas (?-1900) įregistravo bendrovę „Durunča ir Šyšmanas“ ir įkūrė tabako fabrikus Vilniuje ir Kijeve. 1872 m. ši bendrovė atidarė tabako parduotuvę ir Varšuvos centre. Vyresnysis I. Durunčos brolis Sadukas 1842 m. jau buvo įkūręs tabako fabriką Kremenčuke ties Dniepru, kur persikėlė iš Eupatorijos kartu su našle tapusia motina Bijana ir jaunesniaisiais broliais. Tad Isaakas jau turėjo patirties šiame versle, juolab, kad Kryme labai daug karaimų vertėsi tabako gaminių produkcija ir prekyba.

Fabrikas tikriausiai buvo tarp Visų Šventųjų ir Pylimo gatvės, priešais Halės turgų. Pasak Antano Rimvydo Čaplinsko, Šyšmano ir Durunčos tabako fabrikas 1870 m. pradėjo veikti Felikso Golsnerio pastate prie Visų Šventųjų gatvės nuomojamose patalpose. 1885 m. visas pastatas su priestatu ir tuo metu veikiančiu fabriku buvo parduotas karaimų kilmės pramonininkui I. Durunčai, kuris fabriką išplėtė ir modernizavo. 1886 m. fabrike iš Basokų gatvės pusės buvo pastatytas dujų variklis. XIX a. pabaigoje Šyšmano ir Durunčo tabako fabrike jau dirbo 400 darbininkų. Po I. Durunčos mirties 1890 m. fabriką su visais posesijoje buvusiais pastatais paveldėjo jo sūnūs Mojsiejus ir Samuelis. Tačiau Isaako sūnūs tuo metu dar buvo labai jauni, ir panašu, kad reikalus jų vardu tvarkė J. Šyšmanas, nes bendrovė nuo šiol vadinama „Šyšmanas ir Durunčos paveldėtojai“. 1900 m. mirus J. Šyšmanui, jo dalį paveldėjo sūnūs Juzefas ir Borisas (1877-1952).

Tiek Durunčos, tiek Šyšmanai visada buvo aktyvūs karaimų bendruomenės Vilniuje dalyviai ir rėmėjai. Mojsiejus Durunča prieš Pirmąjį pasaulinį karą buvo Vilniaus kenesos statybos komiteto narys, o nuo 1921 m. – kenesos statybai pabaigti komiteto pirmininkas. Jis ir finansiškai prisidėjo prie Vilniaus kenesos statybos. Šyšmanai daug prisidėjo prie karaimų kultūros plėtros taip pat ir filantropine veikla. Jakovo Šyšmano lėšomis 1891-1892 m. Vilniuje buvo išleistas  dvasininko Felikso Maleckio (1854-1928) sudarytas ir redaguotas keturių tomų karaimų maldynas, kuris tapo kanoniniu ir juo naudojosi visi Europoje gyvenantys karaimai. 

Po 1917 m. revoliucijos Durunčos ir Šyšmano tabako bendrovė neteko visos savo nuosavybės Rusijos teritorijoje. Jiems liko tik Vilniaus tabako fabrikas, kuris veikė čia iki 1926 m., kai jį  įstatymiškai perėmė Lenkijos tabako monopolis. Tarpukariu bendrovės firminės parduotuvės veikė Vilniuje, Varšuvoje, Lodzėje ir kituose Lenkijos miestuose.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Tabako fabriko savininko Jakovo Šyšmano prašymas Vilniaus gubernatoriui dėl laikinų karaimų maldos namų Durunčos paveldėtojams priklausančiame name Ligoninės gatvėje Vilniuje įrengimo.

Prašymas grindžiamas tuo, kad Vilniuje nėra karaimų maldos namų ir dvasininko religinėms apeigoms atlikti.

Pasirašė J. Šyšmanas, gyvenantis grafo Pliaterio name Didžiojoje gatvėje Vilniuje.

Rankraštis. Vilnius, 1888 m. lapkričio 28 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 381, ap. 17, b. 1111, l. 3.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Pirklio Jakovo Šyšmano tabako fabriko antrojo aukšto patalpų, esančių Isaako Durunčos paveldėtojams priklausančiame name Ligoninės ir Pylimo gatvių sankryžoje Vilniuje, ir kuriose planuojama įrengti karaimų maldos namus, spalvotas planas.

Pažymėtos atskiros patalpos moterims ir vyrams: G – moterims, D – vyrams.

Planą sudarė Senkevičius.

Vilnius, 1889 m. gegužės 20 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 381, ap. 17, b. 1111, l. 25.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Jakovo Šyšmano prašymas Vilniaus miesto valdybai dėl leidimo statyti mūrinį namą ir kitus pagalbinius statinius išdavimo.

Pridedamas J. Šyšmano dviejų aukštų mūrinio namo Našlaičių gatvėje (dabar – Subačiaus g.) Vilniuje brėžinys ir architekto G. Maculevičiaus rašytinis įsipareigojimas vadovauti namo statybos darbams.

Rankraštis. Vilnius, 1890 m. gegužės 2 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 938, ap. 4, b. 2036, l. 1-2, 3v.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Tabako fabriko „Šyšmanas ir Durunčos paveldėtojai“ reikalų patikėtinio M[ojsiejaus] Kazaso prašymas Vilniaus gubernijos Statybos skyriui dėl Durunčoms priklausančiame name, esančiame Ligoninės ir Pylimo gatvių sankryžoje Vilniuje, trijų arklių galių dujų variklio įrengimo.

Rankraštis. Vilnius, 1898 m. birželio 18 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 382, ap. 1, b. 1332, l. 17.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Tabako fabriko „Šyšmanas ir Durunčos paveldėtojai“ namo, esančio Ligoninės ir Pylimo gatvių sankryžoje Vilniuje, pirmojo ir antrojo aukšto patalpų, kuriose planuojama sumontuoti dujinį variklį, spalvotas planas.

Brėžinys svarstytas Vilniaus gubernijos valdybos Statybos skyriuje 1898 m. liepos 8 d. ir patvirtintas Vilniaus gubernatoriaus [Ivano Čepelevskio], Vilniaus gubernijos valdybos Statybos skyriaus inžinieriaus ir architekto parašais.

Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 382, ap. 1, b. 1332, l. 19a-20a.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Vilniaus policmeisterio pranešimas Vilniaus gubernijos Statybos skyriui dėl ventiliacijos kanalo įrengimo tabako fabriko „Šyšmanas ir Durunčos paveldėtojai“ tabako žaliavos smulkinimo skyriuje.

Spaudinys, rankraštis. Vilnius, 1898 m. spalio 11 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 382, ap. 1, b. 1332, l. 21.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Vilniaus gubernijos valdybos Statybos skyriaus leidimas tabako fabriko „Šyšmanas ir Durunčos paveldėtojai“ tabako žaliavos smulkinimo skyriuje įrengti dujų variklį su sąlyga, kad fabriko savininkai praplės ventiliacijos angą.

Patvirtintas Vilniaus gubernatoriaus, vice gubernatoriaus-vyriausiojo patarėjo ir Vilniaus gubernijos valdybos Statybos skyriaus inžinieriaus-architekto parašais.

Rankraštis. Vilnius, 1899 m. liepos 19 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 382, ap. 1, b. 1332, l. 25-25v.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Vilniaus policmeisterio pranešimas Vilniaus gubernijos valdybos Statybos skyriui dėl tabako fabriko „Šyšmanas ir Durunčos paveldėtojai“ reikalų patikėtinio Mojsiejaus Kazaso paaiškinimo, kad šis fabrikas priklauso Vilniaus antrosios gildijos pirkliui Jakovui Šyšmanui ir tos pačios gildijos pirklio Isaako Durunčos paveldėtojams – Mojsiejui ir Samueliui Durunčoms.

Spaudinys, rankraštis. Vilnius, 1899 m. lapkričio 26 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 382, ap. 1, b. 1797, l. 43.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Mojsiejus Durunča (1873-1923).

Nuotrauka. XX a. pradžia.

Šaltinis: http://www.karaim.eu/vilnius/gedimino-43.html.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Tabako fabriko „Šyšmanas ir Durunčos paveldėtojai“ reikalų patikėtinio Mojsiejaus Kazaso prašymas Vilniaus gubernijos valdybos Statybos skyriui dėl fabriko savininkų pageidavimo įrengti fabriko darbuotojams priimamojo-skubiosios pagalbos kabinetą.

Rankraštis. Vilnius, 1899 m. gruodžio 14 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 382, ap. 1, b. 1797, l. 45.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Vilniaus gubernijos gydymo valdybos protokolas, leidžiantis įrengti tabako fabriko patalpose priimamojo-skubiosios pagalbos kabinetą.

Pažymima, kad jis įrengtas atskirose fabriko patalpose su atskiru įėjimu, nors langai išeina į vidinį kiemą, šviesos yra pakankamai, laikomasi švaros reikalavimų ir t. t.

Patvirtintas inspektoriaus K. Jacutos, jo padėjėjo S. Zavadzkio ir kitų parašais.

Spaudinys, rankraštis. Vilnius, 1905 m. kovo 12 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 382, ap. 1, b. 1797, l. 68-68v, 70.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

1905 m. parengtas priimamojo-skubiosios pagalbos kabineto, įrengto tabako fabriko „Šyšmanas ir Durunčos paveldėtojai“ patalpose, planas.

Pažymėtos atskiros patalpos moterims ir vyrams: A – vyrams, V – moterims.

Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 382, ap. 1, b. 1797, l. 69.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Mojsiejaus Durunčos prašymas Vilniaus miesto valdybos Statybos skyriui dėl jam priklausančiame name Ligoninės ir Pylimo gatvių sankryžoje Vilniuje planuojamos įrengti parduotuvės plano patvirtinimo ir šio pastato vidaus remonto.

Patvirtintas M. Durunčos parašu.

Spaudinys, rankraštis. Vilnius, 1911 m. gruodžio 23 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 938, ap. 4, b. 5221, l. 1.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Vilniaus miesto valdybos Statybos skyriaus pranešimas Mojsiejui Durunčai dėl pateikto parduotuvės plano papildymo detaliais brėžiniais.

Spaudinys, rankraštis. Vilnius, 1912 m. sausio 27 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 938, ap. 4, b. 5221, l. 1v.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Mojsiejaus ir Samuelio Durunčų name Ligoninės gatvėje Vilniuje planuojamos įrengti parduotuvės spalvotas planas.

Pridedamas 1912 m. kovo 13 d. statybos techniko Antano Filipovičiaus-Duboviko rašytinis įsipareigojimas vadovauti parduotuvės statybos darbams.

1912 m. kovo 19 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 938, ap. 4, b. 5221, l. 2, 3v-4

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Vilniaus miesto valdybos Statybos skyriaus leidimas Mojsiejui Durunčai pagal Antano Filipovičiaus-Duboviko parengtą projektą pertvarkyti pirmojo aukšto patalpas, esančias Ligoninės ir Pylimo gatvių sankryžoje Vilniuje, ir įrengti jose parduotuvę.

Spaudinys, rankraštis. Vilnius, 1912 m. kovo 16 d. Rusų k.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, f. 938, ap. 4, b. 5221, l. 8.

KARAIMAI LIETUVOJE (LVIA)

Šyšmano-Durunčos tabako fabriko reklaminiai skelbimai 1914 metų Vilniaus adresų knygoje.

Вся Вильна. Адресная справочная книга гор. Вильны и путеводитель по городу и его окрестностей, 1914 г., с. 60v, 304v.

Lt En