Bibliotekininkė, ilgametė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotoja, parodų rengėja
Su šiandien intensyviai kuriančiu dailininku, kaligrafu, talentingu profesionalu, nuoširdžiu ir tikru draugu Jokūbu Zove esame pažįstami 30 metų. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje kartu dirbome tuose pačiuose kabinetuose, turėjome tą patį tikslą – rengti parodas, rūpintis bibliotekos įvaizdžiu. Dabartiniai Jokūbo bendradarbiai gal dar nebuvo gimę, tad šioje parodoje gali pamatyti daug unikalių dailininko XX ir XXI a. darbų. Tai tikros vertybės, svarbios meno istorijai ir kultūros raidai, stiprinančios Nacionalinės bibliotekos ir visuomenės ryšius.
Sukurti genialų plakatą Jokūbą galėjo įkvėpti tema, autoriai, dokumentai, leidiniai, kiti surinkti eksponatai, padiktavę ir tam tikrą pasportavimo formą ar pasirinktą stilių. Jį domino viskas: literatūra, asmenybių laiškai, fotografijos, daiktai, likimai. Su nepaprastu atidumu, atsargumu Jokūbas pasportavo žymiausių Lietuvos ir pasaulio rašytojų, menininkų, politikų ar mokslininkų dokumentus. Jo rankos prisilietė prie Romaino Rolland’o laiškų, popiežiaus Jono Pauliaus II dokumentų, įrašų, atsiųstų iš Vatikano. Reikėjo rasti būdą, kaip eksponuoti popiežiaus dovanas bažnyčioms, Jo Šventenybės bažnytinius rūbus, dėvėtus Lietuvoje.
Kartu su Jokūbu Zove esame parengę apie pusę tūkstančio parodų. Nemažai jų buvo eksponuota ir kitose erdvėse, kitose valstybėse. Jo sukurtas plakatas Martyno Mažvydo Katekizmo 450-ųjų metinių proga sukėlė susižavėjimą, tikrą ir nuoširdų kaligrafo talento pripažinimą Helsinkio universiteto bibliotekoje. Suomiai nesitikėjo pamatyti tokio šedevro: senuoju gotišku šriftu išrašyti žodžiai lietuvių, suomių, švedų, vokiečių kalbomis. Skambėjo frazės: „Tobula, nepakartojama... Ir šiais laikais dar taip būna?!“
Vasario 16-osios gimnazijoje Hiutenfelde vykusiame Jono Basanavičiaus 150-ųjų gimimo metinių minėjime, kuriame dalyvavo ir Vokietijos žemių lietuvių suvažiavimo dalyviai, taip pat buvo ilgai plojama prie parodos plakato.
Mes iš ARTi matėme vienas kito darbus, dalijomės kantrybe, niekad neskaičiavome laiko. Šaukštelis medaus ar gabalėlis lašinukų panaikindavo nuovargį, nerimą.
Pamenu, kartą jis pasimatavo generolo Stasio Raštikio kitelį (vilna per ilgą laiką susitraukė) ir išėjo į fojė, pavaikščiojo. Gal kas pamatys. Pamatė... O mums buvo linksma ir įdomu. Dirbome toliau. Tarsi „pasikrovėme savo kūrybines baterijas“.
Dailininkas labai saugojo parodų eksponatus, tačiau per jų atidarymą laikėsi savojo kuklaus atstumo. Vieną kartą buvo toks įdomus atvejis – pradėjus kalbėti vienam iš valdžios atstovų, būtent kalbėjusiojo fotografija lėtai pasviro ir tokioje „nepatogioje“ pozicijoje liko kabėti...
Jokūbas labai mėgo parodas, skirtas dailininkams. Salvadorui Dali sukurtas plakatas buvo originalus ir išmąstytas – jį teko tvirtinti nuo vieno parodos salės sienos krašto iki kito, be to, aukštai palubėje. Suteikė netikėtumo ir žavumo jausmą tiems, kas domėjosi ir suprato.
Per tą iš ARTi laiką keitėsi kultūros ministrai, bibliotekos vadovai, įvairūs bendradarbiai, tačiau parodos vyko, keitė viena kitą, o Jokūbui užteko energijos ir laiko Nacionalinės bibliotekos įvaizdžiui kurti ir tobulinti – tai ir naujas bibliotekos logotipas, vėliava, užrašas ant pastato frontono, apie kurį svajota kelis dešimtmečius.
***
Jokūbas taip pat lanko įvairiose galerijose rengiamas savo kolegų parodas, perka ir skaito grožinės literatūros, meno ir kultūros leidinius. Pats ėmė ir išleido poezijos knygą „Posmai be datų“ (2018), leidinį apie tėviškę „Kamajai: gyvenimas už Šetekšnos“ (2016), taip pat paskelbė prisiminimų monografijoje „Kamajai“ (2016).
Jis priklauso Rokiškio kraštiečių bendrijai, aš – Pasvalio. Įdomu, kad Lietuvos vynuogių rūšių veisėjai Vasiliauskai vieną rūšį pavadino tiesiog „Zovė“. Pasak jų, ši pavardė verta būti gyvybės nešėja. Vasiliauskienė kilusi iš Kamajų, Jokūbo brolio dailininko Ričardo Zovės bendramokslė.
Jokūbas gražiai prižiūri savo tėvelių namus, sodą. Visur suspėja. Darbštus, gabus ir viską planuojantis žmogus. Net du jo vaikai iš keturių baigė Vilniaus dailės akademiją.
***
Dailininkas į darbą vaikščiojo pėsčias, pasilabindamas su kaimynais, sutiktais pažįstamais. Atėjęs pranešdavo, kokia gėlė pražydo, kad matė Saulės stulpus (labai retas gamtos reiškinys), kokie slenka debesys, kad saulėje blizga šerkšnas. Pasižiūrėdavo į darbų sąrašą, krūvas eksponatų ir pradėdavo dirbti – su meile, kūrybingumu, veržlumu.
Per susirinkimus mėgdavo piešti kolegų šaržus, kuriuos mielai padovanodavo. Po vienos karštos vasaros surengė kolegų ir vadovų šaržų parodą Nacionalinėje bibliotekoje. Tai buvo dovana kolektyvui.
Jokūbas buvo ir yra šauniausias bendradarbis!
***
Taigi aplankę parodą pamatysite, ką gali talentingas kaligrafas.
Kaligrafijai nukeliame skrybėles! Sakome valio Jokūbo darbščioms rankoms!
Aukštinam didžiuosius jo kaligrafinius darbus – perrašytas Johanno Wolfgango von Goethe‘s „Jaunojo Verterio kančias“, Šv. Mato evangeliją, Gavrilos Deržavino odę „Dievas“.
2022 m. gruodžio 5 d.
***
Skaidrės:
1. Janina Stankevičienė.
2. Janina Stankevičienė su kolege Nijole Matusevičiene Salomėjos Neries 100-ųjų gimimo metinių minėjimo Nacionalinėje bibliotekoje metu. 2005 m.
Fotografijos – iš asmeninio Janinos Stankevičienės archyvo.