Parodos įvertinimas

Apsaugos kodas
*alt_phpcaptcha_generated_image*
Loading
Ačiū! Jūs sėkmingai palikote atsiliepimą!

{{msg}}

30 SAUSIO ŽIEMŲ (LVNA)

POKALBIŲ CIKLAS, SKIRTAS 1991 M. SAUSIO 13-OSIOS ĮVYKIAMS ATMINTI



Pokalbis su Kovo 11-osios Akto signataru, politiku Audriumi Butkevičiumi, sunkiomis 1991 m. sausio dienomis vadovavusiu valstybės gynybai.

Signataras dalijasi prisiminimais apie tai, kokia padėtis buvo susiklosčiusi Lietuvoje 1991 m. sausio 13-osios išvakarėse, kaip buvo organizuojama valstybės gynyba, pasitelkiant pasieniečius, Kauno puskarininkių mokyklos ir mokomosios kuopos narius, taip pat žmones, kurie vėliau tapo Lietuvos savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos užuomazga. A. Butkevičius pasakoja, kaip tomis sausio dienomis buvo svarbu komunikuoti su Vakarų pasaulio ir Rusijos demokratinėmis jėgomis, Lietuvos ir užsienio žiniasklaidos tarnybomis.



Pokalbis su Kovo 11-osios akto signatare, politike, pedagoge, visuomenės veikėja Irena Andrukaitiene.

Signatarė prisimena, kaip 1991 metų sausio 8–13 dienomis ekstremaliomis sąlygomis teko dirbti ir budėti Lietuvos Respublikos Aukščiausiojoje Taryboje, kaip klostėsi įvykiai tomis lemtingomis dienomis, supažindina su 1991 metų sausio mėnesį Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos posėdžiuose priimtais dokumentais.



Pokalbis su 1991 m. sausio 13-osios įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto dalyve Loreta Tručiliauskaite-Šlekiene, tą naktį sunkiai nukentėjusia nuo sovietų agresijos.

Budėti prie Vilniaus televizijos bokšto tądien ji patraukė kartu su bendradarbe Loreta Asanavičiūte. Bendravardės merginos dirbo audėjomis toje pačioje įmonėje, kartu lankė etnografinį ansamblį.
Pašnekovė prisimena darnią ir draugišką to sausio vakaro atmosferą. Tačiau visa tai išsklaidė atvykę sovietų kareiviai. Abi Loretos atsidūrė įvykių epicentre. Patyrusi daugybinius lūžius, Loreta Tručiliauskaitė-Šlekienė atsidūrė ligoninėje, o apie draugės mirtį jai buvo pranešta tik po poros savaičių.



Pokalbis su ilgamete Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotoja, parodų ir renginių organizatore Janina Stankevičiene.

Pašnekovė prisimena, kaip 1991 metų sausio dienomis Nacionalinėje bibliotekoje darbuotojai budėjo ir teikė pagalbą Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos gynėjams. Tomis dienomis Nacionalinės bibliotekos patalpose įkurtos laikinosios ligoninės medikų komandos buvo pasiruošusios prireikus padėti sužeistiesiems, o čia susibūrę savanoriai, šauliai budėjo prie strategiškai svarbių langų į Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos rūmų pusę.

Lt En