Mes, Parlamento gynėjai, trečiosios kartos savanoriai, šauliai, prieš 30 metų kaip priesaiką davę pokario partizanai, ryžomės ir prisiekėme bet kokia, netgi gyvybės, kaina stoti prieš iki dantų ginkluotą jėgą. Nepabūgome, nepasitraukėme, neišdavėme. Todėl šiandien galime drąsiai žvelgti vieni kitiems į akis.
Jaučiu pareigą kalbėti kaip 1991 m. tragiškojo sausio įvykių dalyvis, šaulys, Parlamento gynėjas, dėl dviejų priežasčių: mūsų liudijimai turi tapti istorija, kurią kai kas mėgina perrašyti, bandydami klastoti faktus ir spekuliuoti melu.
Jau 1990 m. gruodžio pradžioje turėjome žinių, kad rengiamasi aktyviems jėgos veiksmams prieš Lietuvos nepriklausomybę. Tad jau gruodžio mėnesį visoje Lietuvos šaulių sąjunga slaptu mano, kaip tuometinio vado, pasirašytu įsakymu buvo paskelbta parengties padėtis.
1991 m. sausio 7-ąją Vilniaus šauliai pradėjo saugoti savivaldybės pastatą. Krašto apsaugos departamento generalinis direktorius Audrius Butkevicius, suderinęs su manimi, nurodė pagrindines šaulių pajėgas skirti Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo, Gedimino pilies ir joje plevėsuojančios valstybinės vėliavos apsaugai. Nuolat budėjo 50 vilniečių šaulių grupė.
1991 m. sausio 8-osios naktį visoms Lietuvos šaulių rinktinėms ir būriams buvo pasiųstas slaptas mano, Lietuvos šaulių sąjungos vado, pasirašytas įsakymas vykti į Vilnių, prie Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo. Tuomet jau žinojome, kad namo tąnakt negrįšime. Bet nežinojome, kad liksime budėti Parlamente beveik pusmetį, iki liepos. O galbūt negrįšime visai.
Iki tragiškojo sausio Lietuvos šaulių sąjunga jau turėjo savo struktūrą, išrinktą vadovybę, buvo atkūrusi žurnalą „Trimitas“, subūrusi aktyvius, pilietiškus, patriotiškai ir ryžtingai nusiteikusius narius. Daugybė šaulių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje saugojo valstybinius objektus, budėjo prie paminklų ir valstybei reikšmingų pastatų ir vykdė tuometinių Lietuvos valstybės vadovų užduotis.
Sausio 8 dieną 9 val. buvo numatytas neva taikus „Jedinstvo“ – prosovietinės organizacijos, suburtos komunistinių struktūrų, mitingas. Mitingo pretekstas – išvakarėse tuometinės K. Prunskienės vyriausybės paskelbtas sprendimas pakelti maisto produktų kainas. Mitinguotojams vadovavo ir kurstė sovietinis saugumas (KGB) bei Lietuvos komunistų partijos vadeivos Mykolas Burokevičius, Juozas Jarmalavičius ir kiti. Mitinguotojai reikalavo ne tik sumažinti kainas, bet ir paleisti Aukščiausiąją Tarybą. Buvo gauta žinių, kad jie gali šturmuoti ir įsiveržti į Parlamentą.
Jau buvo skubiai išvežiotas mano slaptas įsakymas visoms rinktinėms ir būriams nedelsiant siųsti šaulius iš visos Lietuvos ginti Parlamentą ir kitus svarbius objektus, tuo pačiu – užtikrinti situacijos kontrolę vietose. Sausio 8 d. anksti ryte prie Parlamento atvyko Šaulių sąjungos vadovybė, būrys Kauno rinktinės šaulių, Centro valdybos nariai. Šauliai stengėsi apjuosti ir apsaugoti Parlamentą nuo mitinguojančių „Jedinstvos“ aktyvistų. Aš pats paprašiau žodžio ir kreipiausi į smarkaujančius mitinguotojus, kviesdamas juos atskvošėti, suvokti dabartinės padėties rimtumą ir remti Lietuvos nepriklausomybę. Pradžioje minia klausėsi, tačiau netrukus pasigirdo švilpimas ir šauksmai, prasidėjo susistumdymai, mitinguotojai pralaužė milicininkų ir mūsų gyvą grandinę, pasipylė per vidinį kiemą prie Parlamento durų, daužė langus ir veržėsi į rūmus. Pastato viduje aktyviai kartu su rūmų apsauga veikė Vilniaus rinktinės šauliai. Panaudojus vandens čiurkšles iš priešgaisrinių žarnų, įsiveržti į vidų pasisekė tik keliems maištininkams, kurie buvo greitai išvesti iš rūmų. Išsibarsčius mitinguotojams, dar budėjome prie pastato, kiek vėliau Krašto apsaugos generalinis direktorius Audrius Butkevičius pradėjo šaulius, kaip ir kitus gausiai susirinkusius savanorius, skirstyti gynybai rūmų viduje. Pradėjome įrenginėti pirmąsias barikadas.
Sausio 9-ąją iš pat ryto virš Vilniaus ratus suko sovietų kariniai sraigtasparniai. Jie mėtė atsišaukimus, kuriuose buvo rašoma, kad Lietuvos Parlamentas ir Vyriausybė veda respublikos gyventojus į pražūtį. Orouoste nusileido sovietų armijos lėktuvas, atgabenęs 50 Pskovo divizijos desantininkų ir grupę sovietinės armijos kariškių. Vėliau atskrido KGB specialiosios paskirties grupė „Alfa“.
Ir vėl prie Aukščiausiosios Tarybos pradėjo rinktis jedinstveninkai, reikalavę įvesti SSRS prezidento valdymą. Kitoje aikštės pusėje Aukščiausiosios Tarybos pirmininko V. Landsbergio kvietimu susirinkę tūkstančiai vilniečių skandavo „Lietuva“, „Landsbergis“, reiškė palaikymą teisėtai Lietuvos valdžiai. TV bokštas buvo apsuptas sovietų šarvuočių, pradėti blokuoti Vilniaus tiltai.
Tad sausio 9-ąją Šaulių sąjungoje įvesta ypatingoji padėtis, Centro valdybos įgaliojimai sustabdyti, buvau išrinktas sąjungos Vadu ir paskirta Vado taryba, kuri buvo tik patariamoji institucija. Tad operatyviai vadovauti šauliams vadui buvo reikalinga sukarinto pobūdžio darinys. Tad skubiai buvo suformuotas G. Jankaus vadovaujamas Šaulių sąjungos štabas, kurio nariais tapo rinktinių valdybų pirmininkai, štabų viršininkai ir kiti šaulių aktyvistai – Vado pavaduotojas Stasys Ignatavičius, LŠS kadrų skyriaus viršininkas Albinas Caplikas, „Trimto“ vyriausiasis redaktorius Viktoras Rudžianskas, Albertas Frejeris, Antanas Sirtautas, Saulius Slavinskas, Marijampolės rinktinės vadas Antanas Karalukas bei kt.
Per kurjerius išsiuntinėtas naujas slaptas mano nurodymas visoms rinktinėms siųsti kuo daugiau šaulių į Vilnių su ginklais, nors jau tomis dienomis nebuvome beginkliai.
Tą dieną buvo sudaryta ir Aukščiausiosios Tarybos gynybos taryba, kuri paskyrė Parlamento centrinį gynybos štabą. Štabui vadovavo KAD generalinis direktorius Audrius Butkevicius, viršininku paskirtas Jonas Gečas. Jo pavaduotojais – Česlovas Jezerskas ir Virginijus Česnulevičius. Be manęs nuo Šaulių sąjungos į štabo sudėtį įėjo mano pavaduotojas Stasys Ignatavičius ir Mindaugas Zakšauskas. Štabui teko rūpintis ne tik šauliams paskirto objekto gynybos bei pastate buvusių šaulių apginklavimo, maitinimo klausimais, bet ir šaulių dalyvavimo kitų svarbių objektų visame krašte apsaugos reikalais, informacija apie sovietų veiksmus.
Šaulių sąjungos štabas įsikūrė II rūmuose, kur buvo sutelktos pagrindinės šaulių pajėgos. Pastate užsibarikadavę šauliai visomis tuo metu įmanomomis priemonėmis stiprino savo gynybos pozicijas. Organizacinius klausimus padėjo spręsti ir Zigmas Vaišvila, AT Krašto apsaugos ir vidaus reikalų komisijos vadovas, deputatai Algirdas Patackas, Jurgis Jurgelis, Kazimieras Motieka, Liudvikas Sabutis, Saulius Pečeliūnas ir kt.
Sausio 10 dieną įtampa toliau didėjo, sovietų kariuomenė pradėjo gaudyti Lietuvos jaunuolius į neva privalomą tarnybą armijoje, SSSR prezidentas M. Gorbačiovas paskelbė ultimatumą Aukščiausiajai Tarybai, reikalaujantį nedelsiant atkurti SSSR konstituciją ir atšaukti visus anksčiau priimtus aktus. Vilniuje spaudos konferenciją surengė Lietuvos komunistai kolaborantai - LKP CK pirmasis sekretorius Mykolas Burokevičius ir antrasis sekretorius Vladislavas Švedas, kurie grasino naujais streikais ir demonstracijomis prieš teisėtą Lietuvos valdžią.
Vis gausiau atvykstantiems šauliams Centrinis gynybos štabas patikėjo AT II rūmų ir dalies I rūmų (IV aukšte rengiamą žvalgybinį postą) gynybą. Buvau paskirtas šių objektų gynybos komendantu. Šaulių sąjungos štabas įsikūrė II korpuse, kabinete, kurį užleido AT Pirmininko atstovas spaudai Audronius Ažubalis. Derindami su Centriniu gynybos štabu, pradėjome blokuoti silpniausias gynybos vietas, steigėme specialius kontrolės postus, padėjome gabenti maišus su smėliu, dangstėme langus, uždarinėjome praėjimus. Stebino kai kurių deputatų neslepiamas nepasitenkinimas, netgi nuskambantys reikalavimai išprašyti gynėjus iš Parlamento.
Mano, kaip komendanto žinioje buvo ir pirmieji Karininkų kursų klausytojai, vadovaujami kursų viršininko, plk. Bronislavo Vizbaro, pasieniečiai, Kauno medicinos instituto studentai, atvykę savanoriai ukrainiečiai ir baltarusiai, kurie netrukus sudarė atskirą būrį. Visi buvo paskirstyti budėjimams į įrengiamus postus. Iš Centrinių rūmų patekti į mūsų korpusą buvo galima siaura galedrija (dabar jos likusi tik dalis, o II korpuso vietoje išdygo naujieji Seimo rūmai). O korpuso pusrūsyje įrengtas uoliai saugomas ir sustiprintas praėjimas į vidinį Parlamento kiemelį. Šis postui vadovavo šaulys Antanas Sirtautas ir ginkluotų šaulių grupė. Be mano, kaip šio korpuso gynybos komendanto, rašytinio leidimo nei kas įeidavo, nei išeidavo. Kilo nepatenkintų, ypač dažnai pirmyn atgal, be jokių aiškinimų zujančių kai kurių deputatų pasipiktinimas. Netrukus buvo suderinta leidimų sistema su Centriniu gynybos štabu. Tad leidimams reikėjo Štabo viršininko Jono Gečo ir mano parašų.
Kitame pastate, III korpuse, gynybos pozicijas užėmė (dabar generolo) Česlovas Jezerskas mokomoji kuopa, būsimojo „Geležinio Vilko“ bataliono užuomazga ir pulkininko Jono Paužuolio vyrai. Centriniuose rūmuose postus Kauno savanoriai, vadovaujami Vitalijaus Stralecko, Rimanto Ruzo Afganistano karo dalyviai, Antanas Kliunka Šiaulių savanoriai bei daugybė kitų gynėjų. Neužmirštami Česlovas Jezerskas, tikro profesionalaus Vado ir stratego, patarimai, drąsinimas, ir dėmesys mums, šauliams.
Sausio 11 d. sovietų kariškiai griebėsi daugybės smurtinių veiksmų ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Šiauliuose, Alytuje. Buvo ieškoma pabėgusių ir sovietų armijos kareiviukų, užgrobiami pastatai, blokuojami keliai, o netrukus sovietų šarvuočiai apsupo ir užgrobė Krašto apsaugos departamento būstinę Viršuliškėse, išcentrinės kulkos buvo sunkiai sužeistas KAD savanoris Vytas Luksys. Vėliau užėmė ir nusiaubė KAD patalpas Kosciuškos gatvėje. Tankai ir šarvuočiai apsupo Spaudos rūmus, kareiviai šaudė, daužė žmones. Nemažai sužeistų ir sužalotų išvežti į ligoninę, rūmai buvo užgrobti, užimtas Nemenčinės TV centras.
Sovietinių pakalikų neapykanta besikuriančioms Krašto apsaugos struktūroms buvo ypatinga. Juk dar 1990 m. gruodžio vidury, artėjant šv. Kalėdoms, Krašto apsaugos departamento generalinis direktorius Audrius Butkevicius savo įsakymu pervedė visą KAD į KARINĘ PADĖTĮ, įkūrė štabą. Be jo, štabo viršininko, visi KAD civiliniai skyriai tapo štabo skyriais, atsakingais už konkretų veiklos barą. A. Butkevičiaus pavaduotojais tapo dab. brigados generolas Česlovas Jezerskas, Alfonsas Bajoras, a.a. Virginijus Česnulevičius bei kt. Štabas, turėdamas duomenų apie okupacinės kariuomenės planuojamus veiksmus, ėmėsi konkrečių veiksmų, buvo ruošiamasi objektų apsaugai ir gynybai ne tik Vilniuje, bet ir kituose Lietuvos miestuose. Kūrėsi pirmosios savanorių rinktinės, perimama pasienio kontrolė.
Buvo akivaizdu, kad okupantai, sukūrę kolaborantų Lietuvos SSR gelbėjimo komitetą, ryžosi nuversti teisėtą valdžią, Lietuvos laisvei iškilo realus pavojus. Pritilo ir kai kurie gynėjus nesvetingai sutikę deputatai.
Būtent sausio 11 d., mes, rūmų gynėjai, davėme Kario priesaiką Centrinių rūmuose. Daugelis savanorių ir šaulių tokią priesaiką davė antrą kartą, bet tai buvo ypatinga - Lietuvos laisvės gynimo priesaika, kovojančio Kario priesaika. Krašto apsaugos generalinis direktorius Audrius Butkevicius, informavęs apie okupantų smurtinius veiksmus, pasiūlė apsispręsti prieš ją priimant, o negalinčius likti - pasitraukti. Tą dieną, po AT pirmininko Vytautas Landsbergis kreipimosi į gynėjus, Kario priesaiką kartu su Vytautu Landsbergiu, Algirdu Patacku, Audriumi Butkevičiumi, Česlovas Jezerskas, visais Centrinio Gynybos ir Šaulių sąjungos gynybos štabų nariais, kunigu Robertas Grigas (ir su jo palaiminimu), bei kitais gynėjais savanoriais, davė net 152 šauliai. Tai priesaikai likome ištikimi, ji buvo mums visiems Lietuvos laisvės ir kovos simbolis. Vėliau atvykstantys šauliai taip pat prisiekė sausio 12, 13, 14 d. ir vėlesnėmis sausio dienomis, kai kurie – vasario pradžioje. Kario priesaikos video įrašas (saugomas Vytautas Šatavičius) pateikiamas atskirai.
Aukščiausiosios Tarybos rūmų gynyboje įvairiu laiku dalyvavo per 300 šaulių, tai ketvirtadalis visų rūmų gynėjų. O tuo pačiu metu kiti šauliai su gausiai susirinkusiais žmonėmis budėjo Kaune, Juragiuose, Sitkūnuose, saugojo svarbius objektus.
Po priesaikos, sausio 12 d. toliau stiprinome postus ir užtvaras rūmų viduje, o išorėje AT pastatą pradėjo juosti gelžbetoninių blokų barikados, sunkieji sunkvežimiai, buldozeriai ir kita technika, darbavosi nemenkas rūmų Barikadų statytojų būrys bei daugybė susirinkusių vilniečių ir atvykusių iš kitų miestų. Žmonių entuziazmas ir ir ryžtas buvo neužmirštami. Apginti Lietuvos laisvę – aidėjo visų lūpose.
O įtampa augo, okupantų siautėjimas tęsėsi – sausio 12 naktį ginkluoti kariškiai užgrobė VRM Omon (Atskirojo ypatingosios paskirties milicijos būrys) bazę Valakupiuose. Tai įvyko niekingos būrio štabo viršininko B. Makutinovičiaus (vėliau kaltintas dėl karo nusikaltimų, mirė 2015 m.) išdavystės dėka. Jis ir dar 30 buvusių Lietuvos milicininkų perėjo į okupantų pusę. Niekšiškai perbėgo, pagrobę 15 mašinų, 200 vnt. kovinių ir sportinių šaunamųjų ginklų. Naktį buvo puldinėjami ir padeginėjami laikinojo pasienio postai-nameliai, intensyviai judėjo karinė technika.
Rūmų Centrinis gvynybos štabas nuolat tarėsi, aiškinosi situaciją, informuodavo apie kariškių judėjimą ir provokacijas. Ypač buvo sekamas Vilniaus Šiaurės miestelis, kur buvo sutelktos okupacinės karinės pajėgos. Informaciją rinkome ir iš kitų miestų, ten jau buvo saugomi svarbūs objektai. Po posėdžių pateikdavau išsamius duomenis ir Šaulių sąjungos gynybos štabui. Ypač vertingi buvo Česlovas Jezerskas, Jono Paužuolio, Broniaus Vizbaro bei kitų profesionalų patarimai, kuriuos įgyvendinome – ir dėl naujų užtvarų bei jau įrengtų postų sustiprinimo, ir dėl lankstesnio budėjimo grafiko. Nuolat buvo aptarinėjama gynybos taktika su Centriniuose rūmuose pozicijas užėmusiais savanoriais.
Mus, gynėjus, nudžiugino pasiekęs "Laisvos Lietuvos" pirmasis numeris, kurį pačiu laiku išleido bene trylikos laikraščių redakcijos, smurtu išvytos iš Spaudos rūmų, skaitėme, dalinomės ir tai stiprino. Kaip ir Broniaus Čekanausko, „Kario“ žurnalo pirmojo vyriausiojo redaktoriaus, parengtas ir rusų kalba išleistas laikraštis, skirtas sovietų kareiviams – baudėjams, išsamiai aiškinantis padėtį Lietuvoje, mūsų Laisvės siekius, paneigiantis sovietinės ir kolaborantų spaudos pramanus.
Pavakarę šaulių saugomus II rūmus aplankė Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis, lydimas Centrinio gynybos štabo viršininko pavaduotojo Česlovo Jezersko. Informavau apie pasiruošimą gynybai, lydėjau gynėjams Laisvės simboliu tapusį Vytautą Landsbergį, kuris apėjo ir apžiūrėjo visus postus, įtvirtinimus, kalbėjosi su šauliais – gynėjais, pasidžiaugė mūsų ryžtu, paminėjo akivaizdžią Sovietų sąjungos agresiją, nesėkmingus bandymus prisiskambinti sovietų lyderiui M. Gorbačiovui, tačiau nuteikė mus viltingai. Šis apsilankymas buvo ne vienintelis, (vėliau Pirmininkas dažnai mus aplankydavo), bet tas, pirmasis, sausio 13 išvakarėse, man tapo įsimintiniausias. Stiprinantis dvasią ir pasiryžimą. Vytautas Landsbergis niekur nesitraukė ir nesiruošė trauktis. Jis davė Kario priesaiką, kaip ir mes. Jis buvo su mumis, žinojome. kad bus iki galo.
O sausio 12 dienai baigiantis, apie 24 val. sovietų tankai, šarvuočiai, dengti sunkvežimiai iš Šiaurės karinio miestelio pajudėjo Karoliniškių link. Viename iš sunkvežimių – KGB „Alfos“ grupė.
Tragiška, kruvinoji naktis – tokia buvo sausio 13-oji. Įtampa, nežinia ir vienintelė mintis, įkyriai kalanti - laikytis, nesudrebėti, nepasiduoti. Ir – priešintis, negailint gyvasties. Žinojom ir jautėm didžiulį visų žmonių palaikymą, visų, tą tragišką naktį apsupusių Aukščiausiąją Tarybą, skubėjusių ginti TV bokštą ir RTV pastatą. Beginklė gynyba. Iš Karoliniškių pusės girdėjome tankų riaumojimą, kurtinančius šūvius, suvokėme, kad vyksta puolimas, tačiau negalėjom pagalvoti, kad sovietų kareivos siautės ir šaudys koviniais šoviniais, kad tankai traiškys žmones. Tada man atrodė, kad laikas sustojo, laukimas tapo kažkokia nerealia būsena, ypač kai pasiekė pirmosios baisios žinios apie nekaltas aukas prie TV bokšto, apie RTV rūmų šturmą ir jų užėmimą. Bolševikinės kolaborantų partijos (SSKP) vienas vadeivų J. Jermalavičius viešai skelbė, kad "nacionalistų vyriausybė nuversta". Gynėjus pasiekia žinia, kad dingo mūsų Ministras Pirmininkas Albertas Šimėnas. Pirma mintis – perversmininkai jį pagrobė, o gal net nužudė...
Užėmę TV bokštą, tankai ir šarvuočiai pajudėjo link Parlamento. Mums tada nebuvo abejonių - bus puolimas, bet mes privalome priešintis. Prisimenu kai kurių profesionalų aiškinimus, kad mus sovietų desantininkai ištaškys per 10 minučių, kad nė neverta bandyti šaudyti iš savo kuklių „šaunykų“. Esą, nesipriešindami gal išliksime gyvi... Tokios kalbos man ir bendraminčiams kėlė tik pasipiktinimą. Tuo tarpu skubiai buvo sudaryta Aukščiausiosios Tarybos Laikinoji gynybos taryba, kurios vadovu paskirtas AT pirmininkas Vytautas Landsbergis, AT kreipėsi į pasaulio valstybes ir SSSR tautas dėl sovietų agresijos, kunigas Robertas Grigas suteikė visiems esantiems rūmuose gynėjams nuodėmių atleidimą ir pakvietė išpažinties. Sovietų tankams vis artėjant, per garsiakalbius pasigirdo V. Landsbergio balsas, prašantis žmones atsitraukti nuo rūmų, nes gali būti šturmuojamas Parlamentas. Tačiau žmonės aplinkui dar labiau susitelkė, girdėjome, kaip pradėjo skanduoti „Lietuva, Landsbergis...“ Skambėjo maldos, giesmės.
Tada, apie pirmą valandą nakties, atskubėjo Centrinio gynybos štabo pasiuntinys ir svarbiausių postų vadus iškvietė į štabą. Buvo įsakyta visiems ginkluotiems ir uniformuotiems rūmų gynėjams, žinoma, visų pirma šauliams, palikti savo postus, išeiti iš rūmų ir įsimaišius į minią, laukti signalo – kelių raketų. Tada negalėjau patikėti ir suvokti tokio įsakymo prasmės. Palikti įtvirtintus postus, palikti visai beginklius gynėjus rūmų viduje, o patiems sprukti, slepiantis tarp aukotis pasiryžusių žmonių? Kilo tam tikra sumaištis ir pasipiktinimas. Vykdydami tą nelemtą įsakymą, visi ginkluoti ir uniformuoti šauliai išėjome ir išsirikiavome vidiniame kiemelyje, kurį vėliau pakrikštijome „mirtininkų kiemeliu“. Taip, būtent tokiais ir buvome. Kreipiausi į savo vyrus, pakartodamas štabo įsakymą – išsilakstyti ir įsimaišyti į minią ar kur nors kitur. Neatsirado nei vieno, panorusio palikti kovinę rikuotę. Bėgti, uniformuotiems, ginkluotiems? Palikti kovinius postus? Sulaužyti Priesaiką?
Niekada neužmiršiu savo bendražygių akių tą naktį, tomis valandomis. Neužmiršiu jų spindinčių veidų, daugelio dar visai jaunų. Visus lyg nutvieskė vidinė šviesa ir dvasios jėga. Mirti pasiryžę, tvirti ir ištikimi Priesaikai, ir būtent tada pratariau – grįžta didvyrių dvasia, naujai pražydus. Daug vėliau supratau, kad tai poeto, partizano Broniaus Krivicko posmo eilutė.
Įtemptas laukimas, nesulaukiant jokių nurodymų, tęsėsi. Jokio ryšio su Centriniu štabu nebeliko. Tada pats apgraibomis slinkau į Centrinius rūmus, į gynybos štabą II aukšte. Visos šviesos rūmuose buvo užgesintos, siekiant išvengti snaiperių kulkų, visur tvyrojo benzino garų tvaikas (buvo parengta taip vadinamų „Molotovo kokteilių“), tarp pasilikusių nežinioje beginklių (ar ginkluotų strypais) kai kurių rūmų gynėjų, likusių be vadų ir informacijos, buvo akivaizdi panika ir pasimetimas. Tada šiaip ne taip suradau Štabo viršininką Joną Gečą. Jis buvo susijaudinęs ir tiek tepasakė – „Elkis pagal sąžinę“.
Taip ir pasielgiau. Grįžęs pas savo vyrus Mirtininkų kiemelyje, daviau komandą grįžti į rūmus, vėl užmti savo postus ir pasiruošti gynybai.
Vėliau Šaulių sąjungos Vado taryba nusprendė daugiau nebepalikti šauliams nurodytų gynybos pozicijų Aukščiausiosios Tarybos rūmuose, kol parlamentui grės pavojus. Tai buvo įforminta mano įsakymu šauliams.
Tačiau baisiausios žinios dar laukė. Tik paryčiais tiksliai sužinojome beginklių aukų skaičių ir jų vardus. Visi jutome tik skausmą, gailestį ir neapykantą žudikams. Gindami TV bokštą, tą naktį žuvo du mūsų broliai šauliai – Vilniaus rinktinės „Geležinis Vilkas“ kuopos šauliai Darius Gerbutavičius ir Ignas Šimulionis. Dariaus kūnas suvarpytas 5 kulkomis, Igno – 7. Jiems buvo tik po 17 metų... Tokių jaunų šaulių gynėjų tarp mūsų buvo ne vienas... Po mirties didvyriai apdovanoti Vyčio Kryžiaus 1-ojo laipsnio ir Šaulių Žvaigždės ordinais. Tą žudynių naktį prie TV bokšto žuvo ir Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vytautas Koncevičius, Vidas Maciulevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Vytautas Vaitkus. Niekada neužmiršime didvyrių gyvybės aukos už Lietuvos laisvę.
Vilnius, 2021 m. sausio 13 d.
1. Lietuvos kariuomenės kūrėjas-savanoris, šaulys Gediminas Jankus.
2. Krašto apsaugos departamento Garbės raštas Šaulių sąjungos vadui – už „ištvermę, pasiaukojimą organizuoiant Aukčiausiosios Tarybos rūmų ir kitų valstybinių objektų apsaugą“. 1991 m. kovo 11 d.
3. 1991 m. sausio 9 d. buvo sudaryta ir Aukščiausiosios Tarybos gynybos taryba, kuri paskyrė Parlamento centrinį gynybos štabą. Štabui vadovavo KAD generalinis direktorius Audrius Butkevičius (1 iš kairės), viršininku paskirtas Jonas Gečas (1 iš dešinės). Jo pavaduotojais – Česlovas Jezerskas (2 iš kairės) ir Virginijus Česnulevičius (3 iš kairės). 1991 m. sausis. Fotografijos autorius – nenustatytas.
4. Centrinis gynybos štabas Gediminui Jankui patikėjo Aukščiausios Tarybos II rūmų ir dalies I rūmų (IV aukšte rengiamą žvalgybinį postą) gynybą. Jis buvo paskirtas šių objektų gynybos komendantu. 1991 m. sausis. Fotografijos autorius – nenustatytas.
5. Šauliai savanoriai Aukščiausiosios Tarybos rūmuose. Iš kairės: Albinas Pelevičius, rinktinės vadas Sigitas Vaitulionis, Vytautas Geštautas, Artūras Navickas, Zenonas Stuogis, Raimondas Kairys, rinktinės štabo viršininkas Rimvydas Mintautas, Mindaugas Leleiva, Parlamento štabo narys Antanas Burokas. 1991 m. sausis. Fotografijos autorius – nenustatytas.
6. 1991 m. sausio 9 d. Šaulių sąjungos vadovybė su KAD generaliniu direktoriumi, Aukščiausiosios Tarybos Centrinio gynybos štabo vadu Audriumi Butkevičiumi. Fotografijos autorius – nenustatytas.
Fotografijos – iš asmeninio Gedimino Jankaus archyvo.