Parodos įvertinimas

Apsaugos kodas
*alt_phpcaptcha_generated_image*
Loading
Ačiū! Jūs sėkmingai palikote atsiliepimą!

{{msg}}

SĖKMINGI IR NESĖKMINGI PABĖGIMAI IŠ SOVIETŲ SĄJUNGOS (LYA)

Tardymo eksperimentas, per kurį Vladimir Kryštin demonstruoja kaip perlindo spygliuotą tvorą prie valstybinės sienos su Lenkijos Respublika.

Lazdijų rajonas. 1990 m. gegužės 20 d.

Nuotraukos.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-1, ap. 58, b. P-16919, l. 89, 90, 92.

V. Kryštin (g. 1950 m.), Odesos gyventojas, 1990 m. pėsčiomis iš Latvijos atėjo į Lietuvą. 1990 m. gegužės 18 d. Lazdijų rajone prie Aukštakalnio kaimo perėjo valstybinę sieną su Lenkija. Nuėjęs 6 km, buvo sulaikytas  Lenkijos pasieniečių ir perduotas SSRS valstybės saugumo komiteto (KGB) pasienio kariuomenės 95-ojo Kaliningrado pasienio būriui (karinė dalis 2297). Sulaikytasis ir jam iškelta baudžiamoji byla buvo perduoti SSRS KGB padaliniui Lietuvoje. V. Kryštin tardytojui nurodė, kad Lietuva paskelbė nepriklausomybę nuo SSRS, todėl manė, kad dvi mažos užtvaros, kurias perėjo, „buvo sovietų sienos likučiai“, o aukšta tvora – tai siena su Lenkija, kurią jam buvo įdomu įveikti. Vilniaus psichoneurologinės ligoninės teismo psichiatrų ekspertų komisijos sprendime rašoma, kad „nusikaltimo padarymo metu jis negalėjo suprasti savo veiksmų“. Maskvos statytinio prokuroro A. Petrausko vadovaujamos „Lietuvos SSR prokuratūros“ 1990 m. liepos 18 d. nutarimu, baudžiamoji byla nutraukta, V. Kryštin išsiųstas gydytis pagal gyvenamąją vietą į Odesą.

SĖKMINGI IR NESĖKMINGI PABĖGIMAI IŠ SOVIETŲ SĄJUNGOS (LYA)

Sovietiniai pasieniečiai Lietuvos ir Lenkijos pasienyje.

1990 m. rugpjūčio 23 d.

Nuotrauka, publikuota Marijono Misiukonio knygoje „Lemtingi metai VRM istoriniuose įvykiuose“, Vilnius, 2018 m.

SĖKMINGI IR NESĖKMINGI PABĖGIMAI IŠ SOVIETŲ SĄJUNGOS (LYA)

Edmundo Barausko laiškas laivo „Kuncevas“ įgulai.

1991 m. sausio 16 d.

Originalas. Dokumentas rusų kalba.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-18, ap. 2, b. 816, l. 90.

E. Barauskas (g. 1936 m.), laivo „Kuncevas“ radijo stoties viršininkas, laivui stovint Prancūzijos Ruano uoste, pasiprašė politinio prieglobsčio. Jo kajutėje buvo rastas laiškas laivo įgulos nariams, kuriame buvo parašyta, kad politinio prieglobsčio Prancūzijoje jis paprašė reikšdamas protestą prieš Sovietų armijos ir komunistų partijos nomenklatūros agresiją Lietuvoje 1991 m. sausio mėn.

SĖKMINGI IR NESĖKMINGI PABĖGIMAI IŠ SOVIETŲ SĄJUNGOS (LYA)

Lietuvos SSR prokuratūros Tardymo valstybės saugumo organuose priežiūros skyriaus sekamosios bylos užvestos asmenims, kurie iš SSRS respublikų atvykę į Lietuvos Respubliką bandė pereiti valstybinę sieną su Lenkijos Respublika.

1990–1991 m.

Originalai. Dokumentai rusų kalba.

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-6, ap. 3, b. 445b, 445e, 445f, 445g.

Valerij Sarančiuk iš Lvovo, Ibrahim Medov iš Almatos, Boris Sokolov su žmona iš Rygos, Vasilij Kolobov iš Pavlodaro 1990 m. spalio mėn., 1991 m. sausio, vasario ir liepos mėn. Marijampolės ir Lazdijų rajonuose bandė pereiti valstybinę sieną ir patekti į Lenkijos Respubliką. Už tai buvo sulaikyti SSRS valstybės saugumo komiteto (KGB) pasienio kariuomenės 95-ojo Kaliningrado pasienio būrio (karinė dalis 2297) pasieniečių. Sulaikytieji buvo laikomi SSRS KGB padalinio Lietuvoje Tardymo izoliatoriuje Vilniuje. Neteisėtai veikusios „Lietuvos SSR prokuratūros“ nutarimais, suimtieji ir jiems iškeltos baudžiamosios bylos buvo perduoti prokuratūroms  pagal jų gyvenamąsias vietas.  

Lt En