Ne anksčiau kaip 1962 m. balandžio 10 d.
SSRS civilinio oro laivyno Lietuvos atskiros aviagrupės keleivinis lėktuvas ЯK-12, kuriuo ketinta pabėgti į Švediją. Ne anksčiau kaip 1962 m. balandžio 10 d.
Nuotraukos.
Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-1, ap. 58, b. P-18723, t. 1, l. 36-1, 109-1, 109-1, 203-1; t. 2, l. 22-1; t.3, l. 7, 8.
A. Mikalauskas (g. 1942 m.), Palangos oro uosto darbininkas, H. Kojelis (g. 1942 m.), Palangos oro uosto radiotechnikas, A. Jastrauskas (g. 1942 m.), Palangos gyventojas, dažytojas, tuo metu niekur nedirbęs, R. J. Giedra (g. 1944 m.), Palangos mokyklos mokinys, 1962 m. balandžio 10 d. naktį slapta pateko į Palangos oro uosto teritoriją. Nupjovę telefono laidus ir, ginklu grasindami budinčiai meteorologei, pririšę ją prie kėdės, bandė pagrobti lėktuvą. Juo planavo nuskristi į Švediją, paprašyti politinio prieglobsčio, pranešti apie blogas gyvenimo sąlygas SSRS, perduoti fotojuostas, kuriose nufotografuotas karinis radijo lokatorius bei grupė sovietų armijos karininkų. Nepavykus paleisti lėktuvo motoro, H. Kojelis iš oro uosto pabėgo, o likusieji išvažiavo su oro uosto mašina, kurią, pasibaigus benzinui, paliko miške. Visi buvo suimti Valstybės saugumo komiteto (KGB) prie SSRS Ministrų Tarybos Ypatingojo skyriaus Pabaltijo karinei apygardai. Baudžiamosios bylos duomenimis, ketinimui pabėgti į užsienį įtakos turėjo tai, kad klausėsi užsienio radijo laidų, iš užsienyje gyvenusių giminių atsiųstų laiškų susidarė įspūdį, kad „užsienyje žmonės gyveno gerai“. A. Jastrauskas nurodė, kad Lietuva okupuota rusų, jo šeima nukentėjo nuo sovietų valdžios, nes tėvas buvo nuteistas, jis pats su motina ir broliu buvo ištremti į Sibirą, negalėjo išspręsti buto ir darbo klausimo, gyveno sunkiomis materialinėmis sąlygomis. Lietuvos SSR Aukščiausiojo Teismo 1962 m. nuosprendyje nurodyta, kad „teisiamųjų nebuvo paprastas kėsinimasis neteisėtai pereiti Tarybų Sąjungos sieną, bet pabėgti į kapitalistines valstybes, priimti jų pilietybę, paprašyti politinio prieglobsčio ir kenkti Tarybų Sąjungai“, teisiamieji, „būdami paveikti kapitalistinių valstybių varomos propagandos kėsinosi išduoti Tėvynę“, todėl A. Mikalauskas, A. Jastrauskas nuteisti 12 m. laisvės atėmimu, R. J. Giedra, H. Kojelis – 10 m. laisvės atėmimu, bausmes atliekant griežto režimo pataisos darbų kolonijoje. H. Kojelis 1965 m. buvo paleistas iš Dubravlago. R. J. Giedra 1967 m. paleistas iš Dubravlago. A. Jastrauskas, A. Mikalauskas 1974 m. paleisti iš įkalinimo įstaigos Permės srityje.