Faktai:
1958 m. Kaune prieš respublikinį turistų sąskrydį Nemunaityje buvo organizuotas Kauno uždaro maršruto komandinės varžybos, nuo 1960-ųjų vyko pirmosios respublikinės OS varžybos, 1961 m. prie Trakų įvyko pirmasis OS Vilniaus-Kauno mačas, 1961 m. LTSR sporto taryba patvirtino OS varžybų taisykles. Palyginimui – 1961 m. įkurta IOF.
Šeštajame XX a. dešimtmetyje Lietuvoje išpopuliarėjo žygeivių turizmas. Turistinių sąskrydžių metu vykdavo įvairios rungtynės tarp komandų. Viena iš užduočių buvo žemėlapio pagalba surasti atitinkamas vietas vietovėje. Tą užduotį atlikdavo visa komanda kartu. Trasos buvo gana ilgos, apie 25 km. Einant trasoje reikėdavo neštis nurodyto svorio kuprines. Žemėlapiai, tiksliau, vietovės schemos dar buvo be horizontalių, jie buvo dauginami šviesoraštiniu būdu (rausvai violetinės spalvos). Žemėlapyje nurodytos vietos, kurias reikėjo rasti, nebuvo surištos su konkrečiu orientyru. Punktai buvo nurodyti, pvz., miško kvartalo viduryje ar kampe. Juose laukė teisėjai, kurie atvykus komandai, pasirašydavo. Tuo metu svarbiausios varžybos – tai Lietuvos ir Baltijos šalių turistų sąskrydžiai.
1951 metų rudenį įvyko Vilniaus miesto vien tik orientavimosi varžybos, kur pirmą kartą vienas iš keturių komandos narių bėgo individualiai, o rezultatai buvo sumuojami to vieno ir likusios komandos dalies. 1960 metais jau vyko kelios atskirai vien individualaus orientavimosi varžybos. Tiesa, žemėlapiai buvo dar be horizontalių. O 1961 metais jau retai kada bevykdavo komandinis orientavimasis. Žemėlapiai buvo dauginami fotografiniu būdu, kai kada žemėlapiai jau buvo su horizontalėmis, kurios daug kam buvo sunkiai suvokiamos. Tais metais Lietuvos, Latvijos, Estijos, Leningrado (dabar Peterburgas) ir Sverdlovsko (dabar Jekaterinburgas) orientacininkai, susitikę Tartu (Estija) mieste patvirtino orientavimosi sporto taisykles.
Tuo metu orientavimosi sportas labai išpopuliarėjo. Deja, tuometinėmis sąlygomis varžybas vykdyti su gerais žemėlapiais buvo neįmanoma. Saugumas (KGB) draudė naudotis kariniais topografiniais žemėlapiais. Starto metu varžybų teisėjai išduodavo numeruotas schemas, kurias finišavus surinkdavo. Nesurinkus visų išduotų žemėlapių, ar naudojant prieškarinius elektrografiniu būdu nukopijuotus žemėlapius, tekdavo aiškintis saugume.
Keliais metais vėliau orientacijos sportas (tuo metu buvo naudojamas toks OS pavadinimas) staigiai išpopuliarėjo ir Sovietų Sąjungoje. Pirmosios visasąjunginės varžybos įvyko 1963 m. spalio mėnesį Karpatų kalnuose šalia Nevickoje pilies. Pirmą dieną bėgome individualiai markiruotą trasą, kur žemėlapyje reikėjo pažymėti trasoje esančius punktus. Kitą dieną poromis buvo bėgama nurodytu maršrutu. Dar teko neštis kuprines su vaistinėle ir minimaliu maisto kiekiu. Nurodytoje trasoje Lietuvos vyrų komanda buvo trečia, o moterų – šešta. Markiruotoje trasoje abi komandos buvo pirmos. Bendroje sumoje Lietuva buvo pirma, antra – Estija, trečia – Latvija.
Iki šiol buvo laikoma, kad OS pradžią Lietuvoje reiktų laikyti 1963 m. Bet, remiantis aukščiau išvardintais faktais, manau, jog teisingiau būtų OS pradžią Lietuvoje skaičiuoti nuo 1960 m., kai pradėjome bėgioti po vieną ir be kuprinių.
O visas septintas dešimtmetis buvo lemiantis orientavimosi žemėlapių kokybės vystymosi periodas – nuo schemų iki koreguotų su horizontalėmis. Tai sąlygojo ir ryškų varžybų kokybės progresą.
Gytis Juška
Red.: kai šis straipsnis jau buvo parašytas, mus pasiekė žinia, jog daugelio varžybų teisėja, ilgus metus dirbusi centrinėje vaikų ekskursinėje turistinėje stotyje Elena Baliutavičiūtė savo archyve rado respublikinių moksleivių turizmo varžybų, datuotų 1957 metais, programą, kurioje parašyta, jog jose buvo orientavimosi sporto rungtis. Todėl mūsų orientavimosi sporto istoriją būtų galima skaičiuoti nuo 1957 metų.
Orientavimosi sportas. 2007, nr. 2, p. 23–24.
***
1. Orientacininkas Gytis Juška.
Iš Orientavimosi sportas (2007, nr. 2, p. 23).