Parodos
Albumai
IŠ VILNIAUS ŽYDŲ GYVENIMO (LVIA)

Iš Vilniaus žydų gyvenimo. XVIII amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje

2020 metais yra minimos iškiliausio litvakų kultūros atstovo Vilniaus Gaono Elijo ben Saliamono Zalmano 300-osios gimimo metinės. Paroda „Iš Vilniaus žydų gyvenimo“, skirta Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams.

Išminčius Vilniaus Gaonas (1720–1797) gyveno Vilniuje. Šio miesto žydams jis tapo simboline figūra, įkūnijančia viltį ir tikėjimą. Vilniaus Gaono asmenybę subrandino ir išugdė būtent Vilniaus dvasia, o jo vardas ir autoritetas įrašė ir paties Vilniaus vardą tarp svarbiausių žydiškųjų religijos ir kultūros centrų pasaulyje.

Vilniaus Gaonas žinomas ir dėl kovos prieš chasidizmą – Ukrainoje prasidėjusį judaizmo judėjimą, kritikavusį griežtą religijos asketizmą, siekusį pakeisti apeigų tvarką, formą bei mažesnę reikšmę teikusį religinių tekstų studijoms. Išminčius chasidizmą laikė erezija, ir būtent jo autoriteto dėka Lietuvoje šis judėjimas turėjo palyginti nedaug sekėjų.

Vieni iš svarbiausių parodoje eksponuojamų dokumentų yra Lietuvos valstybės istorijos archyve saugomi 1765 m., 1784 m., 1795 m. surašymai, kuriuose minimas Vilniaus Gaonas. Elijo ben Saliamono Zalmano šeima buvo surašyta kaip ir kiti žydai, nepažymint jokių išskirtinių detalių.

Parodai atrinkti dokumentai susiję su žydų gyvenusių ir įstaigų veikusių Vilniuje veikla nuo XVIII amžiaus pabaigos iki XX amžiaus pradžios. Ją pristatome naudodamiesi archyve saugomais asmenų ir valstybinių įstaigų dokumentais. Galėsite patyrinėti Vilniaus Didžiosios sinagogos rekonstrukcijos planą (1893–1898), susipažinti su Romų spaustuvės (veikusios 1799–1940) įėjusios į žydų literatūros ir leidybos istoriją veikla, išvysti laikraščio „Vilner Tog“ redaktoriaus, vieno žymiausių jidiš kalbininkų Zalmano Reizeno (1887–1941) ir kitų asmenų pasų korteles išduotas 1916–1918 metais Vilniaus miesto bei priemiesčių gyventojams.

 

Kviečiame apžiūrėti parodą!

 

 

Lt En