Parodos
Albumai
AKTOREI ONAI KNAPKYTEI – 100. TEATRAS – VISAS JOS GYVENIMAS (LLMA)

Pratarmė

Kitaip ir neįmanoma apibūdinti šios išskirtinio talento aktorės, unikalaus balso savininkės, sukūrusios daugiau nei 90 ryškių ir įtaigių vaidmenų teatre, nusifilmavusios keliuose vaidybiniuose filmuose, įgarsinusios apie 400 animacinių filmų ir radijo spektaklių.

Ona Knapkytė-Juknevičienė – viena žymiausių Lietuvos teatro aktorių – gimė 1919 m. kovo 15 d. Kaune, baigė Kauno Maironio gimnaziją, 1941 m. įstojo studijuoti teisės, tačiau sužinojusi, kad Vilniuje kuriamam dramos teatrui renkami aktoriai, atvyko čia ir buvo priimta.

1951 m. ištekėjo už garsaus režisieriaus R. Juknevičiaus, buvo ištikima ir scenos, ir jo gyvenimo, draugė.

1941–1946 m. buvo Vilniaus dramos teatro (iki 1944 m. Vilniaus miesto teatras), 1946–1948 m. Žemaičių teatro Telšiuose, 1948–1952 m. Klaipėdos dramos, 1952–1953 m. Kauno muzikinio dramos, 1953–1969 m. Lietuvos dramos teatro aktorė, tačiau svarbiausius vaidmenis sukūrė Vilniaus akademinio dramos teatro scenoje.

Po sunkios stuburo traumos O. Knapkytė buvo priversta palikti teatro sceną, daugiau dirbo televizijoje ir radijuje, įgarsino daugybę laidų ir apie 400 animacinių filmų vaikams.

O. Knapkytę prisimenu, kaip labai smagų, nuoširdų ir atvirą žmogų. Ji – viena iš tos mažumos aktorių, su kuriais buvo labai gera bendrauti scenoje. Ji buvo labai nuoširdi ir be galo talentinga aktorė, sukūrusi labai plataus diapazono vaidmenų: nuostabi komedijos meistrė, puiki lyrinių, net dramatinių vaidmenų atlikėja. O kaip fantastiškai ji garsino animacinius filmukus! Kokiu nori - mergaitės, berniuko, žvėrelio ar vabalo balsu kalbėjo!

Dana Rutkutė

Paskutinis jos darbas – Madam Šanel O. Koršunovo spektaklyje „Coco“ 1999 metais tarptautiniame festivalyje „In Vogue“, tais pačiais metais apdovanota „Padėkos Kristoforu“ už indėlį į teatro kultūrą Tarptautinės teatro dienos proga...

Raiškus, lengvas, įtaigus aktorės balsas neišdavė jos ligų ar nelaimių. Nors gyvenimas jos nelepino – „Pusė gyvenimo juoko, pusė – skausmo“, – sakė O. Knapkytė. Už viską aktorė jam buvo dėkinga: už keliones ir pamatytas šalis, skirtingiausius vaidmenis, už likimo padovanotą vyrą ir sūnų, už teatrą ir galimybę matyti jį besikeičiantį.

Liūdna, kad gyvenimas baigiasi, aš jį mylėjau, – yra sakiusi Ona Knapkytė.

2008 m. kovo 14 d. O. Knapkytė mirė, palaidota Vilniuje.

Pažvelgus į nuotrauką, galima jos ir neatpažinti, tačiau, kai ji prakalba vaikišku balsu ir išgirsti dar vaikystėje ekrane matytą Mikę Pūkuotuką, nebegali abejoti, kad tai ji – viena talentingiausių senosios kartos aktorių.

      Virtualią parodą parengė Virginija Eleonora Kunigėlytė iš Lietuvos literatūros ir meno archyve R. Juknevičiaus ir O. Knapkytės fonde saugomų dokumentų.

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2008-04-07-irena-aleksaite-in-memoriam-ona-knapkyte/9675

https://www.pakartot.lt/album/zvereliu-geguzine

https://www.youtube.com/watch?v=H1lBhoN3pGA

 

Lt En