„ROMO KALANTOS AUKA“ PARODA, SKIRTA ROMO KALANTOS SUSIDEGINIMO IR 1972 M. GEGUŽĖS MĖN. KAUNO ĮVYKIŲ KETURIASDEŠIMT PENKTOSIOMS METINĖMS

„ROMO KALANTOS AUKA“ PARODA, SKIRTA ROMO KALANTOS SUSIDEGINIMO IR 1972 M. GEGUŽĖS MĖN. KAUNO...

Šiemet sukanka 45 metai, kai 1972 m. gegužės 14 d. Kauno miesto sode, prie Muzikinio teatro, protestuodamas prieš sovietinę okupaciją ir komunistinį režimą, susidegino devyniolikmetis Romas Kalanta.

1972 m. gegužės 18 d. į Romo Kalantos laidotuves susirinkę žmonės, sukėlė stichiškas protesto akcijas, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 2 tūkst. asmenų. Kauno miesto centre vykusioms demonstracijoms malšinti buvo mestos didelės milicijos, draugovininkų ir vidaus kariuomenės pajėgos, suimti 402 asmenys, 10 iš jų patraukta baudžiamojon atsakomybėn, 50 asmenų nubausti administracine tvarka.

Istorikų ir publicistų „Kauno pavasariu“ vadinami 1972 m. gegužės mėn. Kauno įvykiai buvo vienas masiškiausių antisovietinių protestų tuometinėje SSRS. Jie sulaukė Vakarų valstybių žiniasklaidos dėmesio, buvo traktuojami kaip lietuvių pasipriešinimas komunistiniam režimui ir padarė didelę įtaką vėlesniais metais vykusiam lietuvių antisovietiniam judėjimui.

Romas Kalanta tapo politinio pasipriešinimo ir protesto prieš Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių sovietinę okupaciją simboliu. Nuo 2002 m. gegužės 14-oji Lietuvoje kasmet minima kaip Pilietinio pasipriešinimo diena.

Lietuvos ypatingasis archyvas parengė parodą, kurioje eksponuojami dokumentai ir fotonuotraukos iš 1972 m. Kauno įvykiuose dalyvavusiems asmenims iškeltos baudžiamosios bylos, kiti su 1972 m. gegužės mėn. Kauno įvykiais susiję sovietinių represinių struktūrų sudaryti ar surinkti dokumentai, Lietuvos centrinio valstybės archyvo saugomi dokumentai, atspindintys Vakarų valstybių ir Lietuvių išeivijos žiniasklaidos reakciją.

Su šiais ir kitais dokumentais galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklose.

Kviečiame apsilankyti.

Lt En