Vilniaus „Žalgirio“ sirgaliai

Vilniaus „Žalgirio“ sirgaliai

Ilgus metus faktiška Lietuvos futbolo rinktine buvusi Vilniaus futbolo komanda įkurta 1947 m. Pirmą sezoną ji vadinosi „Dinamo“, 1948‒1961 m. ‒ „Spartaku“, o  nuo 1962 m. iki šiol ‒ „Žalgiriu“. Šiemet Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubas švenčia savo įkūrimo 70-metį.

Ne tik komandos, ne tik Lietuvos futbolo istorijai, bet ir Lietuvos istorijai yra svarbios dar dvi šiemet minėtinos jubiliejinės datos ‒ 1977 m. rudenį iškovota teisė rungtyniauti Sovietų Sąjungos futbolo čempionato pirmojoje lygoje ir 1987 m. rudenį iškovota didžiausia lietuviško futbolo pergalė  ‒ SSRS Aukščiausiosios lygos futbolo čempionato bronza!

Vyriausiojo trenerio Benjamino Zelkevičiaus vadovaujamo Vilniaus „Žalgirio“ iškopimas iš SSRS „autsaiderių lygos“ yra svarbus ir tuo, kad 1977 m. spalio 7 ir 10 dienomis Vilniuje vykusias futbolo rungtynes lydėjo masinės žiūrovų eitynės ir spontaniškos manifestacijos, kurių metu aidėjo šūkiai: „Laisvę Lietuvai!“, „Šalin Brežnevo konstituciją!“, „Rusai, nešdinkitės iš Lietuvos!“, „Laisvę politiniams kaliniams!“ ir kt., buvo giedama V. Kudirkos „Tautiška giesmė“.

 Spontaniškos žiūrovų eitynės, pasibaigus futbolo rungtynėms, atgimė 1982 m. rudenį, „Žalgiriui“ kopiant į SSRS Aukščiausiąją lygą ir nuolat pasikartodavo 1983‒1989 m. Kadangi ir rungtynių, ir rungtynes lydėjusių eitynių metu būdavo skanduojami antisovietiniai šūkiai ‒ nenuostabu, kad Vilniaus „Žalgirio“ stadione nuolat budėjo LSSR KGB darbuotojai.

Apie 1984‒1987 m. sovietinių saugumiečių padarytas nuotraukas ir pristatome šioje parodoje!

Gal kas nors šiose nuotraukose atpažins save! O gal galite padėti nustatyti kokiose ir kada vykusiose rungtynėse darytos šitos nuotraukos?

 

Turintiems  informacijos  siūlome  rašyti  elektroniniu paštu,  adresu: p.girdenis@archyvai.lt

arba dalintis informacija Lietuvos ypatingojo archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinkle, adresu: https://www.facebook.com/lietuvosypatingasisarchyvas/

 

Kviečiame apsilankyti

Lt En