LIETUVOS CENTRINIS VALSTYBĖS ARCHYVAS PRISTATO VIRTUALIĄ PARODĄ „FELIKSO VAITKAUS SKRYDIS PER ATLANTĄ“

LIETUVOS CENTRINIS VALSTYBĖS ARCHYVAS PRISTATO VIRTUALIĄ PARODĄ „FELIKSO VAITKAUS SKRYDIS PER...

Šių metų rugsėjo 21–22 d. minime 83-iąsias lietuvių kilmės JAV lakūno Felikso Vaitkaus transatlantinio skrydžio metines. 1935 m. F. Vaitkus tapo šeštuoju pilotu, kuris įveikė Atlanto vandenyną vienviečiu lėktuvu. Šia proga jūsų dėmesiui pristatome virtualią parodą „Felikso Vaitkaus skrydis per Atlantą“.

1935 metų rugsėjo 21 dieną 6.45 val. Feliksas Vaitkus su „Lituanica II“ iš Niujorko „Floyd Bennet Field“ aerodromo pakilo skrydžiui į Kauną. Priartėjus prie Airijos krantų F. Vaitkus pastebėjo, kad lėktuvo kuro siurblys prakiuro. Pilotas suprato, kad neužteks kuro pasiekti Kauną. F. Vaitkus nusprendė leistis Airijos Balinrobo rajono pievose. Pilotas tikėjosi susitaisyti siurblį, papildyti degalų ir tęsti kelionę. Tačiau besileidžiantį lėktuvą vėjas nubloškė į šoną. Dešinysis sparnas užkabino žemę ir lėktuvas pradėjo suktis. Nuo smūgio nulūžo sparno galas, buvo pažeista važiuoklė ir propeleris. Laimei, pilotas liko sveikas ir gyvas.

Parodoje išvysite dokumentus, atspindinčius Felikso Vaitkaus pasiruošimą skrydžiui, lėšų rinkimą, skrydžio detales. Nemaža dalis fotografijų įamžino F. Vaitkaus ir jo žmonos viešnagę Lietuvoje. Parodoje taip pat eksponuojame dalį dokumentų iš Airijos nacionalinio archyvo, kuriame šiais metais lankėsi Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktorius Dalius Žižys. Vizito metu D. Žižys atrado diplomatinio susirašinėjimo dokumentus, kuriais derinimas išduoti F. Vaitkui leidimą skristi virš Airijos laisvosios valstybės, pateikiami išsamūs duomenys apie skrydį ir lėktuvą. Dokumentuose atsiskleidžia finansinių reikalų tvarkymas, susijęs su lėktuvo saugojimu, remontu ir pargabenimu į Lietuvą.

Kviečiame apžiūrėti parodą!

 

 

Lt En